Ukrayna'dan tahliye edilen yetim çocuklar Antalya'ya getirildi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Mart 2022, 19:34
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Mart 2022, 19:34

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı 24 Şubat’ta başlattığı işgal girişimi nedeniyle acımasız saldırıların hedefindeki ve Polonya’ya tahliye edilen yetimhanede yaşayan Ukraynalı 159 yetim çocuk ve 26 bakım personeli, Antalya’ya getirildi. Tahliye edilen bir grup çocuğu ve yetimhane personelini, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar’ın öncülüğündeki heyet karşıladı.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı işgal saldırılarının bir ayı geride kalırken Ukrayna’da yetimhanede yaşayan bazı çocuklar ve siviller güvenlik nedeniyle trenle Polonya’ya tahliye edilmişti. Ukrayna devletinin yetimhanelerdeki çocukların tahliyesi için Türkiye İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Göç İdaresi’nin Ukraynalı ilgili kurumlarla sağladığı görüşme ve çabalar neticesinde, 159 yetim çocuk ve 26 bakım personelinin Türkiye’ye getirilmesi kararı alındı. Tahliye uçağı, bugün saat 11.00 sıralarında Antalya Havalimanı’na iniş yaptı. Çocukları havalimanında Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar (Vasyl Bodnar), Ukrayna Antalya Konsolosu Emir Rustamov karşıladı. Yetim çocukların, ilk etapta Antalya’da otele yerleştirileceği öğrenildi.

Ukrayna Ankara Büyükelçiliği Ataşesi Anna Şmık (Anna Shmyk), tahliyelerin ardından Kırım Haber Ajansına verdiği demeçte, “Dnipro bölgesinden tahliye edilen 159’u yetim çocuklar, 26’sı bakım personeli olmak üzere 185 kişi getirildi” dedi. Şmık, ilki gerçekleştirilen bu tahliyenin ardından aynı şekilde ikinci bir tahliyenin gerçekleştirilmesini beklediklerini aktardı. Öte yandan Şmık, tahliyelerin Ukrayna devletinin, Türkiye makamlarıyla başlattığı görüşmeler sonucu gerçekleştiğini ve Ukraynalı iş adamlarının da destekleriyle bu tahliyelerin ardından doğan ihtiyaçların karşılandığını belirtti.

UKRAYNA BÜYÜKELÇİSİ BODNAR: İKİNCİ GRUBUN TAHLİYESİNİ BEKLİYORUZ

Ukraynalı yetim çocukları karşılayan Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Antalya Havalimanında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bugün yetimhanelerdeki ilk grup çocuklar geldi. Çocukları, hem Türk hükumeti hem de Ukrayna şirketlerinin yardımıyla burada bir otele yerleştireceğiz. Hem Türkiye’ye hem Türk hükumetine bu yardım için çok teşekkür ediyoruz. Bu gelen ilk grup ancak biz ikinci grubu da bekliyoruz. Çocuklar, Rus ordusunun bombaladığı veya bombalayabileceği şehirlerden gelecek” dedi.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğin bugün gerçekleştirilen tahliyeye ilişkin yayımladığı açıklama metninde yer alan ifadeler ise şöyle:

“Türkiye Cumhurbaşkanı’nın eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin “Çocuklar yalnızca gökyüzüne yükselen balonları seyretmek için başlarını kaldırsın, üzerlerine yağan bombalara bakmak için değil” sözleri 24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı korkunç savaşa tanık olan çocukları desteklemek için bir slogan olmuştur.

Bu savaşta saldırgan, hiç kimseye acımadan barışçıl şehirlerimizin mesken mahallelerini, konut apartmanlarını, hastanelerini ve doğum hastanelerini bilinçli bir şekilde bombalamaya devam ediyor.

Çocuklar, sıradaki bombanın bulundukları yere isabet etmemesi için sığınaklarda ve bodrumlarda saklanmak zorunda kalıyorlar. Siren seslerinden uyanarak patlama ve silah sesleri duyuyorlar. Halbuki onlar sadece birer çocuktur ve tüm bunları yaşamamaları gerekiyor.
Ukrayna Devleti özelikle sosyal korumaya muhtaç çocuklar başta olmak üzere Ukrayna çocuklarının güvende olması için elinden geleni yapıyor. O yüzden Ukrayna’da bulunan yetim çocukların tahliyesini sağlamak için uluslararası ortaklarla aktif çalışmalar başlatılmıştır.
Dnipro bölgesindeki yetimhanelerde bulunan ilk grup bugün Antalya’ya geldi.

Zor ve yorucu yolculuğa rağmen çocuklar ve bakımlarından sorumlu personel toplam 185 kişi bugün itibarıyla bomba seslerini duymayacak, siren seslerinden uyanmayacak ve güvende olacak.

T.C. İçişleri Bakanlığı, T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, T.C. Dışişleri Bakanlığı ve Göç İdaresi Başkanlığı başta olmak üzere dost Türkiye’ye yardımlarından dolayı minnettarız.

Çocuklarımızın ihtiyaçlarının karşılanması konusunda her türlü destek sağlayan Ukraynalı iş adamı ve hayırsever Ruslan Shostak’a şükranlarımızı sunuyoruz.”