Ukrayna’da Türk hava aracı Bayraktar etkisi: Radyo Bayraktar yayın hayatına girdi

Güncel
qha muhabir
13 Mayıs 2022, 18:52
qha muhabir
13 Mayıs 2022, 18:52

Rusya’nın topyekun işgal girişimi sürerken Ukrayna’nın önceden beri Türkiye’den tedarik etmekte olduğu Bayraktar TB2 hava aracı, Ukrayna’daki başarılarıyla sonra ülke çapında büyük ilgi görmüştü. Buna bağlı olarak geçen günlerde Ukrayna’da Bayraktar ismini taşıyan radyo frekansı yayın hayatına girdi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaş devam ederken, Ukrayna’nın Türkiye’den tedarik ettiği Bayraktar TB2 SİHA (Silahlı insansız hava aracı) ülke savunmasında büyük önem taşıyor. İşgal saldırıları karşısında kullanılan SİHA desteği sayesinde Rus ordusunun kayıpları artıyor.  Bu bağlamda Ukrayna’da savunma sisteminde büyük rol oynayan Bayraktar, halk tarafından da büyük ilgi topladı. Ukrayna’da pek çok kişi çocuklarına ve evcil hayvanlarına Bayraktar ismini verirken hava aracına şarkılar da yazıldı.

UKRAYNA’DA “BAYRAKTAR RADYO” YAYIN HAYATINA GİRDİ

Bu kez ise “Bayraktar” radyonun adı oldu. Böylece Radyo Bayraktar bugünlerde yayın hayatına girdi.

Öte yandan Ukrayna Savunma Bakanlığı, Yılan Adası kıyılarına demirleyen Rus gemisine hava saldırısı düzenlendiğini duyurmuştu. Söz konusu savunmanın Bayraktar TB2 SİHA ile yapıldığı belirtilmişti.