Ukrayna'da "tarım arazilerinin satışı" protestosu

18 Aralık 2019, 10:21

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de tarım arazilerinin satışa çıkarılmasını öngören yasa tasarısına karşı gösteri düzenlendi.

Protesto eyleminin organize edenlerin arasında Anavatan Partisi lideri, Ukrayna milletvekili Yuliya Timoşenko da bulunuyor. Polisten yapılan açıklamaya göre, eyleme yaklaşık 4 bin 500 kişi katıldı. Ayrıca eylem sırasında Parlamento binası yakınında yaklaşık 2 bin 500 bin polis nöbet tutuyordu.

Eylemciler ile polis arasında yaşanan çatışmalar sonucunda, 17 polisin yaralandığı ve 26 eylemcinin gözaltına alındığı bildirildi. Gösteriler sırasında eski mahkum olduğu öğrenilen bir eylemcinin de kalp krizi geçirerek, öldüğü öğrenildi.

Resmi ziyaret sebebi ile Azerbaycan’da bulunan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy yaptığı açıklamada, her zaman Ukrayna halkını dinleyeceğini belirterek, “Yasama girişimleri ile ilgili tartışmalar yasaları ihlal etmemeli. Ukraynalıların fikrine saygı duyuyorum, aylarca reformlarla ilgili teklifleri dinliyoruz. Ancak bu protesto gösterisinde çiftçilerin sesi değil, siyasi sloganlar atılıyor. Onlar için hem protestocular hem de polis zarar gördü. Bu medeni ülkenin yolu değil. Daha iyi hayat istiyorsak, birbirimize saygı duymayı ve birlikte yaşamaya öğrenmeliyiz. Yönetim, söz verdiği gibi birinci ve ikinci okumalar arasında Ukraynalılarla tartışarak yasa tasarısına düzeltmeler yapacak. Biz insanları dinliyoruz. Sadece bu şekilde eski ‘güçlerin’ direnişine rağmen, Ukrayna daha iyi hayata doğru ilerleyecek. Bunu size garanti ediyorum.” ifadelerini kullandı.


protesto eylemi
tarım arazileri
Ukrayna
Bunlara da bakın: