Ukrayna’da Sovyet diktatörü Stalin döneminden kalma toplu mezar bulundu

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Ağustos 2021, 11:54
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Ağustos 2021, 11:54

Ukrayna’nın sahil kentlerinden Odesa’da, tarihi soykırımlarla ve katliamlarla dolu olan Josef Stalin rejimi dönemine ait toplu mezar bulundu.

Ukrayna’nın Karadeniz’e kıyısı olan Odesa kentindeki havaalanında yapılan kazı çalışmalarında, insanlık dışı politikalarıyla bilinen eski Sovyetler Birliği Devlet Başkanı (SSCB) Josef Stalin’in dönemine ait toplu mezar bulundu. Yaklaşık 5 hektara yayılan 29 mezarda 5 ila 8 bin kişinin kalıntılarının bulunduğu belirtildi. OdesaBelediyesinden dün yapılan açıklamaya göre, 1930’lu yılların sonlarına ait olduğu düşünülen mezarlar, havaalanının genişletilmesi için yapılan keşif çalışmaları sırasında ortaya çıktı. Havaalanında sürdürülen kazı çalışmalarının ise devam ettiği öğrenildi.

Ukrayna'da Stalin dönemine ait toplu mezar bulundu

ZULÜM, SÜRGÜN VE SOYKIRIM REJİMİNİN KURUCUSU: JOSEF STALİN KİMDİR?

Sovyetlerin tarihinde kara bir leke olarak kalan Josef Stalin, 18 Aralık 1878’de Gürcistan’da dünyaya geldi. Çocuk yaşta rahip okuluna girdi. Burada Gürcü çocuklar Rusça eğitim alıyorlardı. 16 yaşında Gürcü Ortodoks Rahip Okuluna gitmeye hak kazansa da, burada başkaldırıp huzursuzluk çıkardığı için 1899 yılında okuldan atıldı. Bu dönemde Stalin, Lenin’in eserlerini okudu ve Marksist bir devrimci olmaya karar verdi.
Rusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi 2. Kongresi’nde kararlı ve devrimciliğe destek veren tavrıyla Lenin’in dikkatini çekti. Böylece, Bolşeviklerin Kafkas bölge temsilcisi konumuna geldi. Kafkaslar’da özellikle propaganda, grev örgütleme, banka soygunu ve çeşitli illegal faaliyetlerle adından söz ettirdi.
Stalin, gençlik yıllarında da gerçekleştirdiği eylemlerle, tam da ileride milyonlarca insanın ölümüne sebep olacak ve bir o kadar insanı ana vatanlarından edecek olan zulüm rejiminin sinyallerini veriyordu.

Holodomor Soykırımı: "Stalin rejimine boyun eğmeyen Ukrayna halkının  açlıkla sınanması" | Kırım Haber Ajansı


Stalin, Komünist Parti’nin ilk genel sekreteri oldu. Lenin’in ölümünden sonra 1924′te Sovyet lideri haline geldi. İktidara gelir gelmez Sovyetleri sanayileştirmek adına tarım üretimini yok etti ve korkunç bir kıtlığa sebep oldu. Ukrayna’da açlıktan (Holodomor) öldürdüğü insan sayısı 4 ile 10 milyon arasında değiştiği farklı kaynaklarca dile getirildi. 1930′ların sonuna doğru “Büyük Temizlik” adını verdiği bir girişime imza attı. Bu girişim, kendisine muhalif insanları ortadan kaldırdığı paranoyak bir kampanyaya dönüştü. “Büyük Temizlik” katliamı sırasında 600.000 ila 1.2 milyon kişinin öldürüldüğü tahmin ediliyor.

“BÜYÜK STALİN TEMİZLİĞİ”

Katil diktatör Stalin, 1930 ve 1941 yılları arasında “Büyük Stalin Temizliği” olarak bilinen toplu idam programını gerçekleştirmişti. Ukraynalı tarihçiler, söz konusu dönemde yaklaşık 8 bin kişinin Sovyet gizli polis birimi tarafından öldürüldüğünü ve ülkenin başka yerlerinde de toplu mezarlar olduğunu belirtse de kayıtlı olmadığı için kurbanların kimliklerinin tespit edilmesinin mümkün olmadığı öngörülüyor. Mezarlarda bulunan bedenlerin ise sıradan vatandaşlara, polislere ve istihbarat elemanlarına ait olduğu düşünülüyor.