Ukrayna'da savaşın gölgesinde Gazeteciler Günü: Rusya, 103 günde 32 gazeteciyi öldürdü

Güncel
Anife Bilal
06 Haziran 2022, 13:32
Anife Bilal
06 Haziran 2022, 13:32

Ukrayna’da her yıl 6 Haziran’da Gazeteciler Günü kutlanıyor. Bu sene Ukrayna’daki Gazeteciler Günü, savaşın gölgesinde kaydediliyor. Rus işgal güçleri, 100 günden uzun bir süredir devam eden geniş çaplı işgal saldırısı sırasında Ukrayna’da 32 gazeteciyi öldürdü.

Ukrayna’da 30 yıldır her yıl 6 Haziran’da Gazeteciler Günü kaydediliyor. Ukrayna Gazeteciler Birliği, 6 Haziran 1992 tarihinde Uluslararası Gazeteciler Federasyonuna kabul edildi. Bu sene ise Ukrayna’daki Gazeteciler Günü, savaşın gölgesinde kutlanıyor.

Ukrayna Gazeteciler Birliğinin verilerine göre 24 Şubat’tan bu yana Rusya’nın işgal saldırıları ile Ukrayna’da 32 gazeteci hayatını kaybetti. Gazetecilerin bazıları mesleki görevlerini yerine getirirken, bazıları Rus işgalcilerin sivil yerleşim bölgelerine düzenlediği saldırılar sırasında, bazıları ise Ukrayna Silahlı Kuvvetleri saflarında vatanlarını savunurken hayatını kaybetti.

GUTİERREZ: İŞİNİZ SON DERECE ÖNEMLİ VE ZOR

Avrupa Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreteri Ricardo Gutiérrez, Ukraynalı gazetecilerin gününü kutlarken yaptığı açıklamada, “Bu son derece korkunç savaşta yaptıklarınızdan gerçekten gurur duyuyorum. İşiniz son derece önemli ve zor, Rusya Federasyonu’nun saldırganlığı hakkında bilgi veriyorsunuz ve bu tam olarak Rusya’nın kaçınmaya çalıştığı şey.” dedi.

UKRAYNA GAZETECİLERE PULİTZER ÖDÜLÜ

ABD’nin en prestijli gazetecilik ödülleri Pulitzer’in bu yılki “özel alıntı” ödülü, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşı cesur ve doğru bir şekilde dünyaya anlatan Ukraynalı gazetecilere verildi.