Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi: Ukrayna savaşta her gün 100-200 asker kaybediyor

Güncel
Anife Bilal
10 Haziran 2022, 14:22
Anife Bilal
10 Haziran 2022, 14:22

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, Ukrayna’nın her gün 100 ila 200 askerini kaybettiğini ifade etti. Podolyak, Ukrayna ordusundaki çok sayıda kaybın ana nedenlerinden birinin, Ukrayna ve Rusya askeri yetenekleri arasındaki eşitsizlik olduğunu vurguladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, Ukrayna ordusunun can kayıplarına dair açıklamada bulundu. Newshour BBC World Service için konuşan Podolyak, Ukrayna’nın her gün 100 ile 200 asker kaybettiğini bildirerek; yaşanan çok sayıda kaybın ana nedenlerinden birinin, Ukrayna ve Rusya Federasyonu arasındaki askeri eşitsizlik olduğunu vurguladı.

Podolyak, bu nedenle Ukrayna’nın Batı’nın sağlayabileceği en güçlü yüzlerce topçu sistemlerine ihtiyaç duyduğunu belirtti. Bununla birlikte Ukrayna’nın Rusya’nın ateş gücü ile eşleşebilmesi ve işgal altındaki bölgeleri kurtarması için 300’e kadar füze sistemine ihtiyaç duyduğunu ifade eden Podolyak, “Rusya ciddi bir askeri yenilgiye uğramadan, hiçbir diyalog mümkün olmayacak ve Ruslar devletimizin topraklarını ele geçirmeye çalışmaya devam edecekler” dedi.

RUSYA, UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.