Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Temsilcisi: Kırım’a su temini konusu görüşülmüyor

Güncel
E. K.
19 Şubat 2020, 12:54
E. K.
19 Şubat 2020, 12:54

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Anton Korınevıç, Rus işgali altındaki Kırım’a yeniden su temini konusunun üst seviyede hiçbir yerde görüşülmediğini ifade etti.

Kıyiv’de 18 Şubat 2020 tarihinde, Kırım’ın işgalden kurtarılması konusuna ithafen yapılan basın toplantısında konuşan Korınevıç, “Kırım’a su temini konusu üst seviyede hiçbir yerde ve kimse tarafından gündeme getirilmiyor. Yönetimin her düzeyinde tutumumuzu biliyorlar ve tutumumuz size de belli: işgal son bulana kadar bu soru sorulmamalı. Bu nedenle bu konuda yorum yapmamız için hiçbir neden göremiyorum.” dedi.

“KIRIM TATAR HALKINA BÜYÜK SAYGI DUYUYORUZ”

Ayrıca Kırım Tatarlarının Kırım’da güvenebilecek bir grup olduğunu söyleyen Korınevıç, “Kırım Tatar halkının Kırım’da Ukrayna’nın güvenebileceği bir grup olduğunu her zaman söylüyordum. Kırım Tatar halkına büyük saygı duyuyoruz. Sorunların gündeme getirilmesi, müzakere edilmesi ve bu sorunlara çözüm yollarının bulunması için elimizden geleni yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

Daha önce Ukrayna’da Halkın Hizmetkarı Partisi Lideri David Arahamiya, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Donbas’tan Rus askeri güçleri çekmesi karşılığında işgal edilen Kırım’a su temin etmeye hazır olduğunu ifade etmişti.

Arahamiyan’nın açıklamasını yorumlayan Kırım Tatar Halkının Milli Lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, “Kırım’da, birçok insan bunu doğrudan ihanet olarak nitelendirmese de, Kırım’ın işgalden kurtarılması konusunda bir geri adım olarak görecektir. İşgal devam ederken, Putin’e iyilik yapıp onun sakinleşmesini beklemek çok naifçe.” ifadelerini kullandı.

Arahamiya’nın sözlerini yorumlayan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Donbas’taki çatışmayı Kırım karşılığında çözme olanaklarının tartışılmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti. Çubarov, “Bilmem ne kim topraklarımızla mı pazarlık edecek?! Devletimizde birileri Kırım’da yaşayan 500 bin Kırım Tatarı ve Ukraini teslim etmenin mümkün olacağını mı düşünüyor? Devletin bizi su veya Donbas’taki herhangi bir kombinasyon karşılığında satmasına izin vermemeliyiz.” dedi.