Ukrayna Cumhurbaşkanının eşi Olena Zelenska: Rus ordusu yağmacı ve katil olmanın ötesine geçti

Güncel
qha muhabir
23 Nisan 2022, 22:08
qha muhabir
23 Nisan 2022, 22:08

Ukrayna’nın Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın eşi Olena Zelenska, işgalci Rusya’nın sebep olduğu savaşın Ukrayna’daki sonuçlarını değerlendirdi. Türkiye’nin Ukrayna’ya verdiği desteğe dikkat çeken Zelenska, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a teşekkür ederek, Ukrayna’dan Türkiye’ye getirilen 973 yetim çocuğu hatırlattı. Öte yandan işgalci Rus güçlerinin yağmacı ve katil olmanın ötesine geçtiğini vurgulayan Zelenska, kadınların tecavüze uğradığını ve 9 kadının Rus işgalcilerce hamile bırakıldığını kaydetti. İşgalcilerin aralıksız saldırılarına maruz kalan Ukrayna halkının direndiğini vurgulayan Zelenska, “Geleceğimize, dahası zaferimize inanıyoruz. Bu zaferi gerektirecek her mesafeye hazırız” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın (Volodimir Zelenski) eşi Olena Zelenska, Ukrayna’daki savaş durumunu değerlendirdi. AA’ya açıklamalarda bulunan Zelenska, savaş ortamında nasıl bir psikolojisi olduğu sorusuna, “Sivillerin katledildiği Buça ve on binlerce insanın kaderinin belirsizleştiği, yok edilen Mariupol’den sonra nasıl mı dayanıyorum? Her gün Harkiv’e yağdırılan bombalardan sonra mı? Hayatını yitiren 200 çocuk ve sakat bırakılan binlerce çocuktan sonra mı? Belki burada havalı ve destansı bir şey söylemem gerekirdi ama ben her şeyden önce insanım ve her normal insan gibi acı çekiyorum. Her gün…” yanıtını verdi.

OLENA ZELENSKA: TÜRKİYE, UKRAYNA’YA DESTEK VERDİ

Türkiye’nin, savaşın tesirinde Ukrayna’ya son derece yardımcı olduğunu vurgulayan Zelenska, “Savaş başlamadan 3 hafta önce Kıyiv’de Emine Erdoğan ile eşini ağırlıyorduk. Bu ziyaret, ülkelerimiz arasında tesis edilen diplomatik ilişkilerin 30. yıl dönümünde gerçekleştirildi. Sadece 2 ay önce yaşansa da şu an başka bir hayatmış gibi geliyor. Çünkü o zamandan beri hayatımız tamamen değişti” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile dostluk kurduğunu dile getiren Zelenska, “Emine Erdoğan, Rusya’nın bize karşı başlattığı savaş sırasında video mesaj paylaşarak dayanışma ve destek gösterdi. Bunun için kendisine minnettarım” dedi.

“TÜRKİYE’NİN DESTEĞİNİ SÖZLERİYLE DEĞİL, EYLEMLERİYLE HİSSETTİK”

Ayrıca, Zelenska Ukrayna’daki yetim çocukların Türkiye’ye tahliye edilmesi için Emine Erdoğan’a başvurduğunu söyledi. Zelenska, “Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği, Ukrayna’daki yerel yönetim temsilcileri, hayırseverler ve gönüllüler başta olmak üzere emeği geçen kalabalık bir ekibin çabalarıyla 973 çocuğumuz Türkiye’ye tahliye edildi. Kısacası Türkiye’nin desteğini sözleriyle değil, eylemleriyle hissettik” dedi.

İlgili haber: Ukrayna’dan tahliye edilen yetim çocuklar Antalya’ya getirildi

“ACI ÇEKTİRMEKTEN ZEVK ALAN KİTLESEK BİR MANYAK VAR KARŞIMIZDA”

Ukrayna’daki savaş mağduru kadın ve kız çocuklarının Rus askerleri tarafından tecavüze uğradıklarını anımsatan Zelenska, “Rus ordusu yağmacı ve sivil katili olmanın çok ötesine geçti. Acı çektirmekten zevk alan kitlesel bir manyak olarak karşımıza çıktı. Manyaklar da gücünü adil muharebede değil savunmasız insanlar üzerinde gösteriyor. Ombudsmanımız Lyudmila Denisova tüm bu vakaları kaydediyor. İlgili makamlarımız, canavarların, Buça’da zorla tuttukları 25 kadına yaşattıklarını biliyorlar. Bunun sonucunda 9 kadın hamile kaldı. Biz ‘kadın’ diyoruz ama aralarında reşit olmayan küçük kızlar da var!” diye aktardı.

Zelenska, “Size binlerce Ukraynalının korkunç kaderini anlattım. Açıkçası bunlardan sonra kendi adıma endişe duymak için pek duygu kalmıyor. Tüm korku, öfke ve gözyaşı şu an daha kötü durumda olanların yanında” ifadelerini kullandı.

“GELECEĞİMİZE VE DAHASI ZAFERİMİZE İNANIYORUZ”

Olena Zelenska, Ukrayna’daki savaş mağdurlarının mücadelesine ve Ukraynalıların inancına dair şu sözleri kaydetti:

“Birinin yaşadığı acıyı siz de hissediyorsunuz. Cesaret için de aynı şey söz konusu. Savaşın dehşet verici olaylarına rağmen Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin nasıl savaştığını, Mariupol’deki bodrumlarda bulunan insanların oradan çıkar çıkmaz başkalarına yardım etmek için nasıl gönüllü olduğunu, Rus hava bombalarından oluşan enkazları her gün temizleyen Ukrayna Acil Durum Servisi ekiplerinin veya bombardıman altında tahliye trenlerini süren demiryolu çalışanlarının nasıl çalıştığını görüyorsun. Cesaret budur. Birileri seninle o cesareti paylaştığında sen de başka biriyle onu paylaşmadan duramıyorsun”

Zelenska, Ukrayna’daki savaşın son bulacağına inandığını belirterek, “Geleceğimize ve dahası zaferimize inanıyoruz. Bu zaferi gerektirecek her mesafeye hazırız. Bu zafer beklediğimizden daha erken olursa elbette daha çok seviniriz” dedi.