Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Türkiye ve BM'ye çabalarından dolayı minnettarım

Ekonomi
qha muhabir
14 Temmuz 2022, 10:31
qha muhabir
14 Temmuz 2022, 10:31

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, İstanbul’da düzenlenen tahıl koridoru toplantısında ilerleme olduğunu belirterek, Türkiye ve Birleşmiş Milletlere çabalarından dolayı minnettar olduğunu ifade etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy 13 Temmuz 2022 tarihinde Telegram hesabından yaptığı video açıklamada, Ukrayna limanlarından tahıl tedarikinin sağlanması için Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler (BM) heyetleri arasında İstanbul’da gerçekleşen dörtlü toplantıyı değerlendirdi.

Ukrayna’nın Karadeniz üzerinden tahıl ihracatının Rusya tarafından engellenmesiyle ilgili Türkiye’de yapılan toplantının haberlerde çok sıkça yer aldığına dikkat çeken Zelenskıy, “Dünya pazarına gıda arzını yeniden sağlamak için gerçekten önemli çabalar sarf ediyoruz. Birleşmiş Milletler’e ve Türkiye’ye çabaları için minnettarım. Bu hikayenin başarısına sadece devletimizin değil, abartısız olarak tüm dünyanın ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA HEYETİ TOPLANTIDA BAZI İLERLEMELER OLDUĞUNU BİLDİRDİ

Rusya’nın Karadeniz’deki tehdidini ortadan kaldırmayı başarmamız, dünya gıda krizinin şiddetini ortadan kaldıracaktır” diyen Cumhurbaşkanı “Ukrayna heyeti bana (toplantıda) bazı ilerlemeler olduğunu bildirdi. Ayrıntıları önümüzdeki günlerde BM Genel Sekreteri ile görüşeceğiz” şeklinde konuştu.