Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Rusya ile müzakere sürecini değerlendirdi: Rusya'nın tek şansı var

Güncel
Ömer Kaya
19 Mart 2022, 10:23
Ömer Kaya
19 Mart 2022, 10:23

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya ile müzakere sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Zelenskıy, “Ukrayna için anlamlı, barış ve güvenlik müzakereleri, Rusya’nın kendi hatalarından kaynaklanan zararı azaltması için tek şans” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarının 24’üncü gününde, 19 Mart 2022 tarihi erken saatlerde, Rusya ile müzakerelerdeki Ukrayna’nın pozisyonunu değerlendiren yeni bir açıklama yaptı. Ukrayna Cumhurbaşkanı, “Ukrayna için anlamlı, barış ve güvenlik müzakereleri, Rusya’nın kendi hatalarından kaynaklanan zararı azaltması için tek şans. Buluşma ve konuşma zamanı. Ukrayna için toprak bütünlüğünü ve adaleti yeniden sağlamanın zamanı geldi” dedi.

180 BİNDEN FAZLA UKRAYNALI İNSANİ KORİDORLARDAN TAHLİYE EDİLDİ

Öte yandan, insani koridorlar vasıtasıyla tahliye edilen vatandaşlarla ilgili bilgilendirme yapan Cumhurbaşkanı, “Savaşın başlangıcından bu yana 180 binden fazla Ukraynalı insani koridorlar aracılığıyla tahliye edildi. İnsani felaket yaratmak Rusya’nın kasıtlı bir taktiği. Yaptıkları savaş suçudur. Hesabını verecekler. Mariupol’de kaç kişinin öldürüldüğüne dair şu an bir bilgi yok” açıklamasını yaptı.

Ayrıca, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, alınan yeni bir karar ile tüm gümrük vergi ve ödemelerini kaldırdıklarını açıkladı.

RUSYA UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal başlattığını duyurdu. Rus ordusu Ukrayna’daki kritik altyapı tesisleri, havaalanları, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler, Rus saldırılarından dolayı yaklaşık 3 milyon Ukrayna vatandaşının ülkeyi terk ettiğini duyurdu.