Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Putin ile görüşme girişimleri başarısız olursa bu, üçüncü dünya savaşının başladığı anlamına gelir

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Mart 2022, 18:33
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Mart 2022, 18:33

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Putin ile müzakereye hazır olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Putin ile görüşme girişimlerinin başarısız olması halinde bunun, üçüncü dünya savaşının başladığı anlamına geleceğini söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le, müzakereye hazır olduğunu bir kez daha vurguladı. Rus saldırganlığının sona erdirilmesi ve daha fazla masum sivillerin ölmemesi için buna son iki yıldır hazır olduğunun altını çizen Zelenskıy, “Müzakereler olmadan bu savaşı bitiremeyeceğimizi düşünüyorum.” dedi. ABD haber kanalı CNN’e açıklamalarda bulunan Ukrayna Cumhurbaşkanı, “Bu savaşı durdurmak için sadece yüzde 1 bile şansımız varsa bence bu şansı kullanmamız gerekiyor.” diye konuştu. Zelenskıy, her gün masum insanların hayatını kaybetmeye devam ettiğini yineleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Rus güçleri bizi yok etmeye, öldürmeye geldi. Rusya’ya karşı güçlü bir karşılık vererek halkımızın ve ordumuzun onurunu gösterebiliriz ama ne yazık ki onurumuz canları kurtaramayacak. Dolayısıyla Putin ile görüşme imkanına sahip olmak için herhangi bir formatı, herhangi bir şansı kullanmamız gerektiğini düşünüyorum ancak bu girişimler başarısız olursa bu bir üçüncü dünya savaşının başladığı anlamına gelir.”