Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy NATO liderlerine seslendi: Ukraynalıların Rus saldırılarında ölmesini önleyebilirsiniz

Güncel
Ömer Kaya
24 Mart 2022, 15:31
Ömer Kaya
24 Mart 2022, 15:31

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, bugün gerçekleşen NATO Olağanüstü Devlet ve Hükumet Başkanları Zirvesi’nde ülke liderlerine hitap etti. Zelenskıy, Ukrayna hava sahasını kapatmak için NATO ülkelerinin desteğini isteyerek, dünya liderlerine, “Rusya’nın Ukrayna’da durmayı düşünmediğini artık anlıyorsunuz. Düşünmüyor ve durmayacak. İleri gitmek istiyor. NATO’nun doğu ülkelerine karşı güç kullanacak. Baltık ülkeleri ve Polonya’ya karşı gitmek istediği kesin. O zaman NATO, Rusya’nın nasıl bir tepki vereceğini düşünecek mi? sözleriyle seslendi.

“UKRAYNA CUMHURBAŞKANI: DÜNYA YAŞAMA YATIRIM YAPARKEN RUSYA ÖLÜME YATIRIM YAPTI”

Sayın dinleyiciler! Sizi bütün ülkemizin de olduğu gibi bir aydır direnen başkentimiz Kıyiv’den selamlıyorum. Evet, İttifak’ta olmadığımız bir gerçektir. Dünyanın en güçlü savunma birliğine dahil değiliz. Ortak korumanın altında bulunan 30 devletten biri değiliz. 5. Maddenin koruması altında değiliz. Batı ve Rusya arasındaki gri bir bölgedeymişiz gibi hissediyorum. Ama sizinle ortak olan bütün değerlerimizi savunuyoruz. Ve bizler, iyi kalpli insanlarız. Ve bütün bu değerleri bir aydır biz savunuyoruz.
Kahramanca direndiğimiz, kapkara acıların ayı. Barışçıl devletle beraber küresel güvenlik mimarisinin cezasız bir şekilde yok edilmesinin bir ayı. Bütün bunlar dünyanın gözü önünde gerçekleşti. Onlarca yıl içerisinde Rusya, askeri kaynaklar, asker gücü ve silahlar, bomba ve füzeler olmak üzere büyük kaynaklar biriktirdi. Dünya yaşama yatırım yaparken, onlar (Rusya) inanılmaz paraları ölüme (ölümcül silahlara) yatırdılar.

Ancak Ukrayna cesurca direniyor. Binlerce insanın hayatı pahasına, yıkılmış şehirlerin pahasına, neredeyse 10 milyon mülteci pahasına direniyor. Mültecilerin 3,5 milyonu artık sizin topraklarınızda. NATO ülkelerinin topraklarında. Bu insanları desteklediğiniz için minnettarım. Ne yazık ki insanlar evlerini terk etmeye devam ediyor. İşgalcilerin getirdiği terörden kurtulmaya çalışıyorlar. Saldırının ilk saatleri bizim için acımasız füze darbeleri demekti. Savaşın ilk ayında Rusya şehirlerimize binden fazla füze fırlattı. Yüzlerce hava saldırısı düzenledi. Daha 24 Şubat’ta çok net ve mantıklı bir ricayla size başvurmuştum. Hava sahamızı kapatmak için herhangi bir şekilde yardımcı olmanızı istemiştim. İnsanlarımızı Rus bombardımanları ve füzelerinden korumanızı rica etmiştim. Buna net bir cevap alamadık. Ukrayna güçlü füzesavar silaha sahip değil. Rusya’ya göre daha az sayıda uçaklarımız var. Bu yüzden onların gökyüzündeki avantajı kitle imha silahlarının kullanılması gibidir. Sonuçları bugün görüyorsunuz. Kaç kişi öldürüldü, kaç barışçıl şehir yok edildi. Ukrayna ordusu eşit olmayan şartlar altında karşı koyuyor. Ve bir aydır aynı şeyi tekrarlıyorum. İnsanlarımızı ve şehirlerimizi korumak için Ukrayna’nın sınırsız askeri yardıma ihtiyacı var. Aynı Rusya, sınırsız bir şekilde tüm cephaneliğini bize karşı kullandığı gibi. Canlı olan her şeyi yıkıyor. Konutlardan kiliselere, gıda depolarından üniversitelere, köprülerden hastanelere kadar bütün yapıtları yok ediyor.

Zelenskıy'den NATO'ya: Ölenlerin hepsi sizin yüzünden ölecek
Cumhurbaşkanı Zelenskıy, savaşın birinci ayında Ukrayna ve dünya kamuoyuna seslendi: Bağımsızlık savaşı veriyoruz

İNSANLARIMIZI KURTARMAK İSTİYORUZ”

Ukrayna, bu kadar insanımızı kaybetmemek için size uçaklar için başvurmuştu. Elinizde binlerce askeri uçak mevcut. Ancak bize bir tanesi bile temin edilmedi. Şu an ölen Mariupol, Berdyansk, Melitopol ve diğer şehirlerimizi kuşatmadan kurtarmak için size tanklar için başvurmuştuk. Bu şehirlerde Rusya binlerce insanı rehin tutuyor ve suni açlık yaratıyor çünkü orada ne su ne yiyecek hiçbir şey yok. Sizin 20 bine yakın tankınız var. Ukrayna %1’ini istedi. Bütün tanklarınızın sadece %1’ini… Bize vermenizi veya satmanızı istedi. Ancak henüz net bir cevap alamadık… Savaş esnasında en korkunç olan şey yardım çağrısına net bir cevap alamamaktır. Ukrayna, bu savaşı hiçbir zaman istemedi. Ve yıllarca savaşmak istemiyor. Biz sadece insanlarımızı kurtarmak istiyoruz. Biz hayatta kalmak istiyoruz. Sadece hayatta kalmak istiyoruz. Herhangi bir halk gibi buna hakkımız var. Yaşam hakkımız var. Bu %1’e sahip olmak gibi bir hakkımız var. NATO’yu suçlamıyorum, yanlış anlaşılmak istemiyorum. Sizin suçunuz yok. Bizim şehirlerimizi sizin füzeleriniz, sizin bombalarınız yıkmıyor. Bu arada, bu sabah fosforlu bombalar atıldı. Fosforlu Rus bombaları… Yine hem yetişkinler hem çocuklar öldürüldü. Sadece şunu bilmenizi istiyorum; İttifak ihtiyacımız olan bütün silahları tarafımıza temin ederek hala Ukraynalıların, Rus saldırılarından, Rus işgalinden ölmesini önleyebilir. Evet, biz İttifak’ta değiliz. Böyle iddialarda bulunmuyorum. Ancak Ukraynalılar İttifak’ın ve İttifak ülkelerin farklı şeyler olduğunu hiç düşünmemişlerdi. Yaşam ve ölüm konularda sizin tek tek güç olabildiğinizi, birlikte ise güç olamadığınızı düşünmüyorlardı. NATO’nun da Rusya’dan korkacağını düşünmemişlerdi.

Eminim ki, Rusya’nın Ukrayna’da durmayı düşünmediğini artık anlıyorsunuz. Düşünmüyor ve durmayacak. İleri gitmek istiyor. NATO’nun doğu ülkelerine karşı güç kullanacak. Baltık ülkeleri ve Polonya’ya karşı gitmek istediği kesin. O zaman NATO, Rusya’nın nasıl bir tepki vereceğini düşünecek mi? Bundan kim emin olabilir? 5. Maddenin çalışacağından emin misiniz? “Budapeşte” bizim için çalışmadı. Bizim Budapeşte Memorandumumuz Ukrayna’da barış için çalışmadı. Ve size dürüstçe söyleyeyim ki bugün de Budapeşte, Ukrayna’daki barışı sağlamak için çalışmıyor. Evet, İttifak üyelerin ayrı ülkelerinden yardım alıyoruz. Çok minnettarım. Tüm Ukraynalılar minnettar. Bizi destekleyenlere, sahip olduklarını bize veren herkese. Peki ya İttifak? 5. maddeyle ilgili soru temel bir sorudur. Bununla ilgili ne düşündüğümüzü bilmenizi istiyoruz. Ve size içtenlikle yanılmış olmamızı diliyorum. Değerlendirmelerimiz ve şüphelerimizde. Ve İttifakınızın gerçekten güçlü olmasını diliyoruz. Çünkü biz yanılıyorsak dünya gerçekten tehlike altında. Ancak biz en azından %1 oranla yanılmıyorsak, sizden tutumunuzu, tahminlerinizi yeniden gözden geçirmenizi rica ediyorum. Ve gerçekten güvenliği, Avrupa’da ve dolayısıyla dünyadaki güvenliği düşünmenizi istiyorum. Uçaklarınızın %1’ini bize verebilirsiniz. Tanklarınızın %1’ini verebilirsiniz. Sadece %1’ini. Bunu satın alamıyoruz. Böyle bir arz, doğrudan sadece NATO’nun kararlarına, bu arada siyasi kararlara bağlıdır. Çok Namlulu Roketatar Sistemi, gemisavar silahları, hava savunma araçları… Bütün bunlar olmadan böyle bir savaşta ayakta kalmak mümkün mü? Bütün bunlar sonunda elimizde olduğunda tıpkı sizin gibi bize de yüzde yüz güvenlik sağlayacak. Bizim ise %1’e ihtiyacımız var. Sizden talep ettiğim tek şey…

Böyle bir savaşın içinde bulunduğumuz bir ay sonra bu rica, bizim askerlerimiz içindir. Rusya’ya karşı böyle bir savaştan sonra… Rica ediyorum bize bir daha hiçbir zaman ordumuzun NATO standartlarına uymadığını söylemeyin. Standartlarımızın neleri başarabileceğini gösterdik. Ve Avrupa ve dünyadaki genel güvenlik için ne kadar büyük katkıda bulunabileceğimizi gösterdik. Değer verdiğimiz değer verdiğiniz her şeyi saldırganlığa karşı korumak için ne kadar çok şey yapabileceğimizi gösterdik. Ancak NATO İttifakın neler yapabileceğini göstermeli. İnsanları kurtarmak için. Bunun gerçekten dünyadaki en güçlü savunma birliği olduğunu göstermek için. Ve dünya bekliyor. Ve Ukrayna çok bekliyor. Gerçek hareketleri bekliyor. Gerçek güvenlik garantileri. Sözü güvenilir olanlardan. Hareketleri barışı koruyabilenlerden. Gerçekten. Bütün tekliflerimiz masada, ihtiyaçlarımız masada. Barışa şimdi ihtiyacımız var. Sizden cevap bekliyoruz. Bize yardım edenlere teşekkür ederim. Teşekkürler. Slava Ukraini!

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal başlattığını duyurdu. Rus ordusu Ukrayna’daki kritik altyapı tesisleri, havaalanları, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş nedeniyle yaklaşık 12 milyon kişinin yerinden edildiğini ve 3 milyondan fazla Ukrayna vatandaşının yurt dışına sığındığını bildirdi.