Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Mariupol'de Ukraynalı askerler ile 120 bin sivil abluka altında kaldı

Güncel
qha muhabir
22 Nisan 2022, 01:47
qha muhabir
22 Nisan 2022, 01:47

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Mariupol’de direnmeyi sürdüren Ukraynalı askerlerin yanı sıra, çoğunluğu kadınlar ve çocuklar olan 120 bin sivilin de abluka altında kaldığını duyurdu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 21 Nisan 2022 tarihinde, İspanya ve Danimarka Başbakanlarıyla yaptığı görüşmeden sonra basın toplantısı düzenledi. Zelenskıy, Ukrayna’nın doğusu için önümüzdeki sürecin zor olacağını ifade etti.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun Mariupol’ün kontrolünü tamamıyla ele geçirdiklerine ilişkin duyurusuna değinen Zelenskıy, “Mariupol’ün çoğunu Rus ordusunun uzun zaman önce ele geçirdiklerini hepimiz iyi biliyoruz fakat şehirde şu an Ukraynalı askerlerin direnmeye devam ettiği kısımlar da var” ifadesini kullandı.

ZELENSKIY: MARİUPOL’DE YAKLAŞIK 120 BİN SİVİL ABLUKA ALTINDA

Zelenskıy, Mariupol’de direnmeye devam eden Ukraynalı askerlerin yanında sivillerin de olduğunu belirterek “Bunların çoğu kadın ve çocuklar. Yaklaşık 120 bin sivil Mariupol’da abluka altında kaldı” dedi.

Zelenskıy ayrıca Mariupol’deki Azovstal fabrikasında 400 civarında Ukraynalı yaralı askerin olduğunu belirterek, bu askerleri takas işlemiyle tahliye etmek için Rus tarafına teklifte bulunduklarını dile getirdi.