Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Elimizde Rus güçlerinin savaş suçlarını kanıtlayacak belgeler var

Güncel
qha muhabir
09 Nisan 2022, 11:29
qha muhabir
09 Nisan 2022, 11:29

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, gizli servislerinin elinde, Rus askerlerin konuşma kayıtları olduğunu ve bu kayıtların, işgalci Rus güçlerinin savaş suçları işlediklerini kanıtlayacağını söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 9 Nisan 2022 tarihinde CBS televizyonuna yaptığı konuşmada, Rus güçlerinin Ukrayna’da savaş suçları işlediğine değindi. Ukrayna gizli servislerinin elinde, Rus askerlerin iletişim kayıtlarının mevcut olduğunu belirten Zelenskıy, “Kayıtlarda aileleri ile konuşan askerler ne çaldıklarını, kimi kaçırdıklarını anlatıyorlar” dedi. Zelenskıy ayrıca ellerinde, Rus savaş esirlerinin insanları öldürdüklerini itiraf ettiği kayıtların olduğunu, esir tutulan Rus pilotların üzerlerinden bombalanacak sivil hedeflerin haritalarının çıktığını da söyledi.

“EMRİ VEREN DE UYGULAYAN DA YARGILANMALI”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in savaş suçlarından sorumlu tutulmasına ilişkin gelen soru üzerine Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Kararı veren, emreden ve uygulayan da savaş suçlusudur. Putin de onlardan biri olarak yargılanmalı” dedi.