Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Donbas cephe hattını ziyaret etti: Barış mesajı verdi

Güncel
Ömer Cihad Kaya
08 Nisan 2021, 14:43
Ömer Cihad Kaya
08 Nisan 2021, 14:43

Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy, Rus yanlısı ayrılıkçılar ile Ukrayna ordusunun çatışmalara devam ettiği Donbas bölgesini ziyaret etti. Rusya’nın sınırdaki tansiyonu yükselten askeri hareketliliği sonrası, bölgedeki durumu yerinde incelemek üzere Donbas’a giden Zelenskıy, ziyarete ilişkin sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, “Ukrayna’nın barışa ihtiyacı var ve bunun için her şeyi yapacak” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’ta Ukrayna ordusu ile Rus silahlı güçleri arasında çatışmalar devam ederken; Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, bugün bölgeye giderek incelemelerde bulundu. Bölgeye çalışma ziyaretine giden Zelenskıy, cephe hattındaki askerlerle de bir araya geldi.

UKRAYNA CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY CEPHE HATTINDA

Ziyarete ilişkin Cumhurbaşkanının resmi sosyal medya hesabından, “Ukrayna’nın barışa ihtiyacı var ve bunun için her şeyi yapacak” açıklamasını yaptı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Donbasa gidiyor

KAPSAMLI ATEŞKES ANLAŞMASININ SÜRESİ SONA ERDİ

Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu tarafından sağlanan anlaşma üzerine, 27 Temmuz’dan itibaren Ukrayna birlikleri ile Donbas bölgelerini işgal eden yasa dışı silahlı güçler arasında “kapsamlı ateşkes” rejimi yürürlüğe girmişti. 31 Mart 2021 tarihinde düzenlenen Üçlü temas Grubu toplantısında Rus tarafı, Ukrayna’nın tam kapsamlı ateşkes anlaşmasını 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren uzatma teklifini reddetti.

Donbas’taki askeri geriliminin artmasını görüşmek için 7 Nisan 2021 tarihinde  acil bir şekilde toplan Üçlü Temas Grubu, Rusya tutumu yüzünden yine ateşkes konusunda anlaşamadı.

RUSYA’DAN UKRAYNA SINIRINA YOĞUN ASKERİ SEVKİYAT

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart’ta Ukrayna Parlamentosunda yaptığı konuşmada, Rusya’nın Ukrayna sınırı boyunca 28 taktik tabur grubu konuşlandırdığını bildirdi. Homçak, Rusya’nın işgal altındaki Kırım’da, Rusya’nın Rostov, Bryansk ve Voronej bölgelerindeki askeri varlığı artırdığını ayrıca Kremlin yönetiminin Donbas bölgelerine askeri teçhizat ve mühimmat temin etmeyi sürdürdüğünü aktardı.

2012 YILINDA DONBAS’TA 24 UKRAYNALI ASKER HAYATINI KAYBETTİ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 6 Nisan tarihinde, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile yaptığı telefon görüşmesinde, kapsamlı ateşkes rejiminin yürürlüğe girdiği 27 Temmuz 2020 tarihinden bu yana Donbas’ta 28 askerin hayatını kaybettiğini bildirmişti. Zelenskıy, ölen 28 askerden 24’dünün bu yılın içinde hayatını kaybettiğini belirtti.

SON İKİ HAFTADA 9 ASKER HAYATINI KAYBETTİ

Ukrayna ordusunun açıklamalarına göre düşman saldırıları sonucu Donbas’ta 26 Mart’ta 4, 5 Nisan’da 2 , 6 Nisan’da 2, 8 Nisan’da ise bir Ukraynalı asker hayatını kaybetti.