Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Azerbaycan, yakıt desteği sağlayacak

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Mart 2022, 04:25
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Mart 2022, 04:25

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Aliyev’den ülkesi için yakıt desteği sözü aldığını söyledi.

Rusya’nın 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’ya yönelik işgalci saldırıları aralıksız sürerken dünyanın farklı ülkelerinden Rus işgaline direnen Ukrayna’ya destek, saldırgan Rusya’ya ise yaptırımlar peş peşe gelmeye devam ediyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski), dün Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin ardından önemli bir açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Aliyev’den yakıt desteği sözü aldığını açıkladı. Zelenskıy, “Azerbaycan Cumhurbaşkanı ile konuşmamızda sivil halka yönelik saldırılar ve insani koridorların aciliyetinin önemi görüşüldü. İnsani yardım ve tarla ekim dönemi için yakıt desteği yardımı sağlamaya hazır olduğunu söyledi” dedi.

RUS MİLLETVEKİLİNDEN TEHDİTVARİ AZERBAYCAN ÇIKIŞI

Rusya Milletvekili Mihail Delyagin ise konuya ilişkin Azerbaycan’a yönelik tehditvari açıklamalarda bulundu. Rus Milletvekili, “Azerbaycan ile aramızda sorunlar var. Azerbaycan’ın petrol endüstrisine ihtiyacımız var mı? Hayır yok. O son derece savunmasız. İnsanlar laftan anlamıyorsa, icraattan anlamaya başlamaları gerekecek.” şeklinde konuştu.