Ukrayna Büyükelçisi Bodnar ile Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Aşkar görüştü: Ukrayna-Türkiye Eğitim İş Birliği Anlaşması taslağı hazır

Güncel
Manas
06 Nisan 2022, 03:13
Manas
06 Nisan 2022, 03:13

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar ile görüştü. Büyükelçi Bodnar, “Ukrayna’dan gelen çocuklar için Türkiye’de eğitim fırsatları ile Ukrayna-Türkiye Eğitim İş Birliği Anlaşması taslağı ele alındı.” dedi. Görüşmeye AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Hasan Ünsal, Temel Eğitim Genel Müdürü Tuncay Morkoç, Ortaöğretim Genel Müdürü Halil İbrahim Topçu ve Bilgi İşlem Genel Müdürü Özgür Türk de katıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar, 5 Nisan 2022 tarihinde Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar’ı (Vasyl Bodnar) kabul etti. MEB Tevfik İleri Salonu’nda Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar ve beraberindeki heyet Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar ile bir araya geldi. AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Hasan Ünsal, Temel Eğitim Genel Müdürü Tuncay Morkoç, Ortaöğretim Genel Müdürü Halil İbrahim Topçu ve Bilgi İşlem Genel Müdürü Özgür Türk de söz konusu ziyarette hazır bulundu. Görüşmede, savaştan dolayı Ukrayna’dan gelen çocuklar için Türkiye’de eğitim fırsatları ile Ukrayna-Türkiye Eğitim İş Birliği Anlaşması taslağı değerlendirildi. Görüşme kapsamında, işgalci Rus ordusunun saldırılarından dolayı ülkesini terk etmek zorunda kalan Ukraynalı sığınmacıların Türkiye’deki eğitimi ile ilgili hususları ele alındı.

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar, Rusya-Ukrayna savaşının bir an önce sonra erdirilerek barışın tesis edilmesi temennisinde bulundu ve savaş nedeniyle Türkiye’de misafir olan Ukraynalı çocukların eğitimlerinin sürdürülmesi adına bakanlık olarak hazır olduklarını belirtti.

BAKAN YARDIMCISI AŞKAR, UKRAYNA BÜYÜKELÇİSİ BODNAR'I KABUL ETTİ

BODNAR: UKRAYNALI ÇOCUKLAR TÜRKİYE’NİN TÜM GENELİNDE EĞİTİM ALABİLECEK

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Türkiye, Ukraynalı çocukların Türk eğitim kurumlarında eğitimini teşvik edecek. Dil kurslarının düzenlenmesini kolaylaştıracak ve çocuklarımız için ayrı programlar oluşturacak. T.C. mevzuatı çerçevesinde mümkün olan her şeyi sağlamaya hazırdır. Dolayısıyla Ukraynalı çocuklar, Türkiye’nin dört yanında eğitim alabilecek.” ifadesini kullandı.

PETEK AŞKAR: UKRAYNALI ÇOCUKLARIN EĞİTİMLERİNİN DEVAMININ SAĞLANMASI KONUSUNDA GEREKLİ ALTYAPIMIZ MEVCUT

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar, Ukrayna’daki savaş nedeniyle Türkiye’de misafir olan Ukraynalı çocukların eğitimlerinin sürdürülmesi adına bakanlık olarak hazır olduklarını vurgulayarak, “Ukrayna’dan Türkiye’ye gelmiş ya da gelecek olan okul çağındaki çocuklar için de yararlı çalışmalar yapabileceğimize inanıyorum. Türk millî eğitim sistemi hâlihazırda tüm öğrencilerin her şart altında eğitimlerine devam edebilmeleri anlayışıyla tasarlanmıştır. Savaş nedeniyle ülkemize sığınan Ukraynalı öğrencilerin eğitimlerinin devamının sağlanması konusunda gerekli altyapımız mevcuttur.” dedi.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Bodnar ise Türkiye’nin desteğini her zaman hissettiklerini belirterek kendilerini kabul ettikleri için Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Aşkar’a teşekkür etti.