Ukrayna Büyükelçiliğinden Ankara'nın başkent ilan edilişinin yıldönümünde tebrik mesajı

Güncel
Ömer Cihad Kaya
13 Ekim 2021, 19:54
Ömer Cihad Kaya
13 Ekim 2021, 19:54

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği, Ankara’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından başkent ilan edilmesinin 98. yıldönümünde tebrik mesajı yayımladı. Tebrik mesajında, “Hepimiz için ikinci ev olan bu misafirperver şehirde yaşamaktan mutluluk duyuyoruz” ifadelerine yer verildi.

Ukrayna Ankara Büyükelçiliği, bundan tam 98 yıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisince Ankara’nın başkent ilan edilmesine ilişkin tebrik mesajı yayımlandı.

Ankara’nın başkent oluşunun 98. yılında Ukrayna Büyükelçiliğinin tebrik mesajında şu ifadeler yer aldı:

Ankara’nın başkent ilan edilişinin 98. yıl dönümünü en içten dileklerimizle kutluyor, hepimiz için ikinci ev olan bu misafirperver şehirde yaşamaktan mutluluk duyuyoruz.

CUMHURİYETİN FİLİZLENDİĞİ ŞEHİR BAŞKENT ANKARA

Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinden biri haline gelen Ankara, 13 Ekim 1923’te Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edilen tek maddelik yasayla Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti oldu. TBMM tarafından başkent olarak kabul edilen Ankara’nın başkent oluşunun bu sene kaydedilen 98. yıl dönümü dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenlendi.

13 Ekim 1923’te TBMM’de İsmet İnönü ve dört arkadaşının başkentin Ankara olması yönünde verdiği yasa önerisi kabul edildi. Ankara, Türkiye Devletinin başkenti oldu. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ise, “Büyük başarılar için büyük mekanlara gerek yok” diyerek devletin merkezini Ankara olarak ilan etti.

Haberin devamını okumak için tıklayınız: