Ukrayna Büyükelçiliğinde Kırım Tatar bayrağı göndere çekildi

Güncel
qha muhabir
24 Haziran 2022, 22:04
qha muhabir
24 Haziran 2022, 22:04

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinde, 26 Haziran Kırım Tatar Milli Bayrak Günü anısına etkinlik yapıldı. Büyükelçilik binasında Kırım Tatar bayrağı göndere çekilirken, Kırım bayrağı ve Kırım Tatar siyasi tutsakların yer aldığı afişler de duvarlara asıldı. Büyükelçilik, 26 Haziran Kırım Tatar Milli Bayrak Günü’ne ilişkin sosyal medya hesabından paylaşım yaptı.

Her yıl 26 Haziran’da kutlanan Kırım Tatar Milli Bayrak Günü kapsamında, her yıl Kırım bayrağı, Rusya’nın işgaline rağmen dünyanın dört bir tarafında dalgalanmaya devam ediyor. Rus işgali altında olan Vatan Kırım’da 8 yıldır bayrak günü kutlanamıyor. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği, Kırım Tatar Milli Bayrak Günü’ne ilişkin olarak sosyal medya hesabından paylaşım yaptı.

“İKİ BAYRAK, BİR ÜLKE”

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar ve Büyükelçilik çalışanları, 2014 yılından bu yana Rus işgali altında olan Vatan Kırım’da haksız yere mahkum edilen Kırım Tatarlarına da yer verdiği açıklamasında şunları kaydetti:

Ukrayna, 26 Haziran Kırım Tatar Bayrak Günü’nü kutluyor.

Kırım Tatarları sekiz yıldır, işgal altındaki Kırım’da ne 18 Mayıs 1944 Sürgün Günü öncesi yas etkinlikleri, ne de Kırım Tatar Bayrağı Günü’ne ithaf edilmiş kutlama etkinlikleri yaptı. İşgal altındaki Kırım’da eylemciler ve avukatları zulme uğruyor, gözaltına alınıyor ve mahkum ediliyor, sadece bir kişinin cüzdanına sarı-macivert taktığı için ya da telefonda anadilinde Kırım Tatar dili konuştuğu için parmaklıklar ardına girebilirsiniz.

Kırım Tatar bayrağı çok sayıda korkunç olaylara şahit oldu, şimdi de Rusya’nın Ukrayna’ya karşı açtığı savaşına şahit oluyor, kazanacağından emin olacağız. Ve özgür yarımada üzerinde Ukrayna zamajorit ile birlikte Kırım Tatar bayrağı.

İki Bayrak-Bir Zafer!, İki Bayrak-Bir Ülke!”

KIRIM TATAR MİLLİ BAYRAK GÜNÜ

Kırım Tatar Milli Bayrak Günü ilk kez 2010 yılında kutlandı. Aynı yıl düzenlenen 5’inci Kırım Tatar Milli Kurultayında 26 Haziran tarihinin her yıl Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak kaydedilmesine ilişkin karar kabul edildi. Kırım Tatar Bayrak Gününün kutlandığı 26 Haziran tarihinde Kırım’da başkent Akmescit ve diğer yerleşim yerlerinde her yıl binlerce insanın katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyordu. Fakat Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler Kırım Tatar Milli Meclisinin koordinasyonuyla Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarınca Ukrayna’nın ana kısmında gerçekleştirilmeye başladı.