Ukrayna, AİHM'de Rusya'ya karşı dava açtı

Güncel
Anife Bilal
29 Haziran 2022, 15:13
Anife Bilal
29 Haziran 2022, 15:13

Ukrayna, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde (AİHM) Rusya’ya karşı dava açtı. Kıyiv, Moskova’yı “askeri müdahale” yapmakla ve uluslararası hukuku ihlal ederek sivil halka yönelik saldırılar düzenlemekle suçluyor.

Ukrayna, uluslararası hukuku görmezden  gelerek sivil halkı hedef alan Rusya’ya karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde (AİHM) dava açtı. AİHM’den yapılan yazılı açıklamada, Ukrayna’nın 23 Haziran’da AİHM’ye başvuru yaptığı, AİHM Başkanı Robert Spano’nun 28 Haziran’da başvuruyu yargıçlara ilettiği ve Rusya’yı bu konuda bilgilendirdiği aktarıldı.

Dava dosyasında, Rusya’nın Ukrayna’daki çatışmalar sırasında büyük ve ciddi insan hakları ihlalleri işlediği belirtiliyor. Kıyiv, Rus ordusunu ve Rusya tarafından kontrol edilen diğer silahlı grupları; binlerce sivili kaçırmak, alıkoymak, yaralamak ve öldürmek ayrıca yüz binlerce binayı yok etmekle suçluyor.

Ukrayna, Rusya’nın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde yer alan, özellikle yaşam hakkı, işkence ve insanlık dışı muamele yasağı, özgürlük ve güvenlik hakkı, eğitim hakkı ve hareket özgürlüğü gibi bir dizi hakkı ihlal ettiğini ifade ediyor.

RUSYA AİHM KARARLARINA UYMAMA KARARI ALDI!

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), Ukrayna’ya saldıran Rusya’nın, 25 yıldır üyesi olduğu Avrupa Konseyi’nden derhal ayrılmasını isteyen kararı onayladı.

Öte yandan Rusya Parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması, 7 Haziran 2022’de yapılan genel kurul toplantısında, 15 Mart’tan sonra kabul edilen ve yürürlüğe giren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) kararlarının uygulanmamasını öngören bir yasa tasarısını kabul etti.