Twitter'da #işgalcidevletErmenistan etiketi gündem oldu

18 Temmuz 2020, 22:38

Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırısı sonrası, Türkiye’de ve dünyada Ermenistan’a karşı tepkiler devam ediyor. 18 Temmuz 2020 tarihinde, Twitter’da #işgalcidevletErmenistan etiketi ile on binlerce tweet atıldı. Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarını işgaline karşı tepki içeren yorumlar, Türkiye gündeminde üst sırada yer aldı.

SOSYAL MEDYA KAMPANYASINA ON BİNLER DESTEK VERDİ

Türk Dünyası Birlik Platformunun (TDBP) başlattığı Twitter etkinliğine, Türkiye ve dünyadan geniş bir katılım gerçekleşti. Konuya ilgi duyan pek çok sivil toplum kuruluşu ve kullanıcı da kampanyaya destek verdi. Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarını işgalinin ve saldırgan tutumunun gündeme getirildiği sosyal medya kampanyasıyla ilgili 70 binin üzerinde tweet atıldı.


#işgalcidevletErmenistan

AZERBAYCAN’A DESTEK VE ERMENİSTAN’IN İŞGALCİ TUTUMUNA TEPKİ

Öte yandan, sosyal medya etkinliğine ilişkin TDBP’den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Kafkasya’nın maşa devleti Ermenistan, Azerbaycan’ın Tovuz rayonuna gerçekleştirdiği saldırılarla bölgeyi karıştırmaya devam etmektedir. Bölgede 12 Temmuz günü başlayan Ermeni saldırıları Azerbaycan kuvvetleri tarafından karşılığını bulmuş ve birkaç gündür sıcak çatışmalar son bulmuş olsa da gerginliğin devam ettiği aşikardır. Bir devletin siyasi sınırlarını hiçbir sebep yokken yok sayarak saldırıda bulunan Ermenistan’ın bu tavrı işgal ettiği topraklardan hala çıkmadığı gerçeğiyle birlikte okunmalıdır. Zira konuyla alakalı olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin almış olduğu 822, 853, 874 ve 884 sayılı kararlarda Karabağ’ın Azerbaycan toprağı olduğu ve işgalci kuvvetlerin bölgeyi boşaltması gerektiği açıkça ifade edilmiş olmasına rağmen fiili durum değişmemiştir… Türk Dünyası Birlik Platformu olarak gerek Türkiye’nin gerekse de uluslararası kuruluşların çatışmalarda ara buluculuk yapmaktan ziyade Ermenistan’ın, Azerbaycan’a karşı işgalci politikalarını sonlandıracak olan BM kararlarının uygulanması için çalışması gerektiğini, bunun bölgede sağlanacak huzur ortamı için olmazsa olmaz şart olarak gördüğümüzü ifade ediyoruz. Ayrıca Ermenistan’ın kendi kararlarını veren bir devlet olmasının, işgalci devlet statüsünden çıkıp Rusya’dan ve Batı dünyasından bağımsız bölge içerisinde entegrasyonunu tamamlamış bir ülke olmasının kendi refah ve huzurunu da artıracağına dikkat çekiyoruz. Bu vesileyle Ermeni saldırıları sonucunda şehit olan Azerbaycan Türklerine Allah’tan rahmet diliyor, Azerbaycan Türklüğüne baş sağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Platformumuz #işgalcidevletermenistan’ın istilacı siyaseti karşısında Azerbaycan Türklerinin yanındadır!

SINIRDA NE OLDU?

Ermenistan, 12 Temmuz’da sınırın Tovuz bölgesinde Azerbaycan mevzilerine top atışlarıyla saldırı girişiminde bulunmuş, Azerbaycan ordusunun karşılık vermesiyle ağır kayıp vererek geri çekilmişti.

Çatışmada, Azerbaycan ordusundan biri üsteğmen dört asker şehit olmuş, 4 asker yaralanmıştı. Sürmekte olan çatışmalarda, Azerbaycan ordusundan biri tümgeneral olmak üzere 7 asker şehit olmuştu. Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki sıcak çatışmalar 18 Temmuz 2020 tarihinde de devam etti. Ermenistan son olarak, 53 defa ateşkesi ihlal ederek Azerbaycan mevzilerine saldırdı.

Azerbaycan
Ermenistan
Bunlara da bakın: