TÜRKSOY'dan büyük hata: Aliyev, Azerbaycan'ın kurucu Cumhurbaşkanı olarak paylaşıldı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
13 Aralık 2020, 15:48
Ayyıldız Huri Kaptan
13 Aralık 2020, 15:48

TÜRKSOY, Azerbaycan’ın üçüncü Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’i ölüm yıl dönümünde anarken “Azerbaycan’ın kurucusu” ifadesiyle paylaştı. Söz konusu yanlış bilgi içerikli paylaşıma ve sosyal medyadaki Haydar Aliyev hakkında “Azerbaycan’ın kurucusu” ifadesiyle yapılan paylaşımlara tepki gösterildi.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı-TÜRKSOY (Eski adı ile Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi) 12 Aralık’ta Azerbaycan’ın üçüncü Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in ölümünün 17. yıl dönümü nedeniyle bir paylaşımda bulundu. Paylaşımda tepkilere yol açan ifadelere yer verildi. TÜRKSOY Azerbaycan’ın üçüncü Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’i “Azerbaycan’ın kurucusu” şeklinde andı. Bilindiği gibi Azerbaycan’ın 1918 yılındaki kurucu cumhurbaşkanı; “Yükselen bayrak bir daha inmez!” ifadesiyle gönüllere taht kuran Mehmet Emin Resulzade iken Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin sonuncu (SSCB’den sonra), Azerbaycan’ın 1. Cumhurbaşkanı Ayaz Mutallibov, ikinci cumhurbaşkanı ise Ebulfez Elçibey oldu.

İşte tepkilere neden olan o paylaşım:

“Azerbaycan’ın kuruluşunda tarihi bir rol oynadığı gibi, Türk Dünyası’nın birlik ve beraberliğinde de çok değerli katkıları bulunan Azerbaycan’ın Kurucusu ve Ulu Önderi Haydar Aliyev’i saygıyla ve rahmetle anıyoruz.” denildi.

Haydar Aliyev hakkında “Azerbaycan’ın kurucusu” ifadesiyle yapılan paylaşımlara gelen tepkiler ise şöyle: