TURKSİD: 18 Mayıs 1944'te sürgüne gönderilen soydaşlarımızın acısını unutmayacağız

Diaspora
Ömer Cihad Kaya
17 Mayıs 2021, 14:36
Ömer Cihad Kaya
17 Mayıs 2021, 14:36

Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Sanayici İş İnsanları Derneği (TURKSİD), 18 Mayıs 1944’te meydana gelen Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı’nın 77. yıldönümünde hayatını kaybedenleri andı. TURKSİD’in anma mesajında, “Kırım’ın makus talihinin yakın gelecekte değişeceğine olan mutlak inancımızla, Kırım Tatarlarının ve özgür Kırım’ın geleceğine umutla bakıyoruz.” denildi.

Kırım Tatarlarının Stalin rejimince topyekün sürgüne gönderildiği ve sürgün yollarında soykırıma maruz kaldığı acı günün 77. yıl dönümü kaydediliyor. Kırım Tatarlarının yaşadığı bölgelerde ekonomik iş birliği ve koordinasyonu sağlamak amacıyla, İstanbul merkezli olarak kurulan Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Sanayici İş İnsanları Derneği (TURKSİD), 18 Mayıs Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü kapsamında bir mesaj paylaştı. Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Baştuhan’ın imzasını taşıyan mesajda, sürgün ve soykırımın kurbanları anıldı.

TURKSİD, KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIM KURBANLARINI ANDI

TURKSİD’in anma mesajında şu ifadelere yer verildi:

“18 Mayıs 1944’de Kırım’dan sürgüne gönderilen 400 binden fazla soydaşımızın ve hayatlarını kaybeden onbinlerce insanımızın acısını unutmadık, unutmayacağız. TURKSID Uluslararası İş İnsanları Derneği olarak her daim #Kırım Tatarlarının yanında olmaya devam edeceğiz. Bugün 18 Mayıs vesilesiyle sürgünde hayatlarını kaybeden şehitlerimizi rahmetle yad ediyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun. Kırım’ın makus talihinin yakın gelecekte değişeceğine olan mutlak inancımızla, Kırım Tatarlarının ve özgür Kırım’ın geleceğine umutla bakıyoruz.”

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

kirim-tatar-surgununun-74-yili

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti. 2019 yılında Letonya ve Litvanya 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdılar.