Türkolog İrina Pokrovska: Ukrayna'da Türk diline ve edebiyatına olan ilgi artıyor

Güncel
Ömer Kaya
30 Ocak 2020, 17:15
Ömer Kaya
30 Ocak 2020, 17:15

Kıyiv Taras Şevçenko Milli Üniversitesi Türkoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. İrina Pokrovska, Ukrayna’da Türk dilinin eğitimi ve öğretimi, Ukrayna-Türkiye ilişkileri bağlamındaki yeri ve önemi ile kendi kurduğu Kırım Tatar Dili ve Edebiyatı bölümü hakkında Kırım Haber Ajansına değerlendirmelerde bulundu.

Ukrayna’da Türk diline yönelik ilginin her geçen gün arttığını dile getiren Pokrovska, Kıyiv Taras Şevçenko Üniversitesindeki Türkoloji bölümünde verilen eğitim hakkında da detaylı bilgi verdi. 200 bin kelimelik büyük bir Ukraince-Türkçe sözlük hazırlığında olduğunu bildiren Türkolog Pokrovska, sözlük ve çeviri alanında ciddi bir eksiklik olduğunun da altını çizdi.

Öte yandan, Doç. Dr. Pokrovska, Türkiye ile Ukrayna arasında gelişen ilişkiler çerçevesinde; öğrenci değişim projeleri ve karşılıklı dil eğitimi ve öğretimine yönelik değerlendirme ve önerilerde bulundu.

Ayrıca, Rus işgali altındaki Kırım’da yaşanan dil sorunları hakkında da açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Pokrovska, Kırım’da işgalciler tarafından kapatılan Kırım Tatarca sınıfları ve işgal altındaki Kırım’da çocukların ana dilinde eğitim almasına yönelik baskıları dile getirdi.