Türkmenistan Cumhuriyeti, bağımsızlığının 30. yıldönümünü kutluyor

Güncel
Ömer Cihad Kaya
27 Eylül 2021, 16:31
Ömer Cihad Kaya
27 Eylül 2021, 16:31

Türkmenistan’da bağımsızlık günü coşkuyla kutlanıyor. Bugün, 27 Eylül Türkmenistan Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının 30. yıl dönümü kaydediliyor. Bağımsızlık Günü kutlamalarında, Türkiye’den ihraç edilen Bayraktar TB2’ler de ilk kez bu gösteride görüntülendi.

Türkmenistan’da her 27 Eylül tarihi, bağımsızlık günü olarak kutlanıyor. Bu yıl 30. yılı kutlanan bağımsızlık gününde, başkent Aşkabat’ta coşkulu törenler düzenlendi. bağımsızlık günü olarak kutlanıyor. Bu yıl 30. yılı kutlanan bağımsızlık gününde, başkent Aşkabat’ta coşkulu törenler düzenlendi.

Türkmenistan devlet başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, bağımsızlık günü kapsamında Türkmen halkını tebrik etti. Ülkede, bağımsızlık günü kapsamında resmi geçit törenleri gerçekleşti.

BAYRAKTAR TB-2 TÜRKMENİSTAN’DA

Resmi törenlerde, Türkmenistan Silahlı Kuvvetleri envanterine katılan Bayraktar TB2 ilk kez görüntülendi.

TÜRKMENİSTAN NE ZAMAN BAĞIMSIZ OLDU?

Türkmenistan Cumhuriyeti, diğer Orta Asya Türk Cumhuriyetleri gibi uzun süre Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) himayesinde kalmış bir ülke. Kırgız ve Özbek halklarının peş peşe bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Türkmen halkı da bağımsızlığını ilan etti.

Aslında, Türkmenistan 1917 Rus Bolşevik İhtilali sırasında  Ruslara karşı bağımsızlık mücadelesi vermişti. Ancak, 1924’te SSCB’nin egemenliğine girmek durumunda kaldı. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Türkmenistan Parlamentosu 27 Eylül 1991’de oybirliği ile Türkmenistan’ın bağımsızlığını kabul etti. Türkiye, Türkmenistan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan devlet oldu.

TÜRKMENİSTAN’IN DAİMİ TARAFSIZLIK STATÜSÜ

1992’de Birleşmiş Milletler üyesi olan Türkmenistan, BM Genel Kurulu’nun 12.12.1995 tarihli kararıyla “Daimi Tarafsızlık Statüsü” alan ilk devlet olma özelliği de taşıyor.