Türkiye'ye gelen Kırım Tatar ve Ukrain sığınmacılar için önemli duyuru!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Mart 2022, 20:19
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Mart 2022, 20:19

Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK), Ukrayna’dan Türkiye’ye gelen Kırım Tatar ve Ukrain sığınmacılar için önemli bir duyuru yayımladı. Duyuruda, Göç İdaresi Başkanlığında henüz kayıt yaptırmamış olan Kırım Tatar ve Ukrain asıllı sığınmacıların bulundukları illerdeki Göç İdaresi İl Müdürlüklerine müracaat ederek kayıtlarını yaptırabilecekleri ve koşullarına göre bazı taleplerde bulanabilecekleri bildirildi.

Dünya Kırım Tatar Kongresi, Kırım Tatar Milli Meclisinin organizasyonu ile Türkiye’ye gelen Kırım Tatar ve Ukrain sığınmacılara ilişkin açıklama yayımladı. Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Genel Sekreteri Namık Kemal Bayar tarafından yayımlanan kamuoyu duyuruda şu ifadelere yer verildi:

Türkiye’ye gelen Kırım Tatar ve Ukrain sığınmacılar için önemli duyuru:

Göç İdaresi Başkanlığında henüz kayıt yaptırmamış olan Kırım Tatar ve Ukrain asıllı sığınmacılar bulundukları illerdeki Göç İdaresi İl Müdürlüklerine müracaat ederek kayıtlarını yaptırabilirler. Kayıt sırasında:

1-Maddi durumu yetersiz ve konaklama imkanı olmayan sığınmacıların durumlarını belirterek “Uluslararası Korunma” talebinde bulunmaları ve konaklama talep etmeleri gerekmektedir. Uluslararası Koruma kapsamına giren sığınmacıların seyahat ve yer değiştirme konusunda kısıtlamalara tabi olacaktır.

2-Maddi durumu yeterli olan ve kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumda olanların ise “İkamet” talebinde bulunmaları mümkündür. İkamet izni alanlar için seyahat ve yer değiştirme hususunda herhangi bir kısıtlamaları bulunmamaktadır.