Türkiye ve Ukrayna iş çevrelerini buluşturan forum Kıyiv'de başladı

20 Aralık 2019, 16:42

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde düzenlenen “Türkiye – Ukrayna: Sınırları Aşan İşbirliği” forumu, Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de başladı.

Türkiye ve Ukrayna’dan girişimcileri ve iş adamlarını bir araya getiren forumda, özellikle Ukrayna ve Türkiye arasındaki ekonomik işbirliği ve karşılıklı potansiyeli harekete geçirmeyi amaçlıyor.

“Türkiye – Ukrayna: Sınırları Aşan İşbirliği” forumuna; Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi, Ukrayna Milletvekilli Rüstem Umerov, DEİK Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci, Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Gennadiy Çijikov, TUİD Halkla İlişkiler Müdürü Alaaddin Güven Memiş’in yanında Ukrayna ve Türkiye ekonomik çevrelerinden çok sayıda iş adamı katılıyor.

“UMARIM STA MÜZAKERELERİ EN KISA SÜREDE TAMAMLANIR”

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, forum kapsamında açılış konuşmasını yaparak, özellikle DEİK, Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası, Türkiye ve Ukrayna’dan foruma katılan iş adamlarına teşekkür etti. Büyükelçi, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Ukrayna ve Türkiye iki stratejik partner. Birbirlerine güvenen, birbirleriyle büyüyen, güçlenen iki ülkeyiz biz. Bu dostluk ve iş birliği ruhu, stratejik partnerlik adını verdiğimiz bir formata dönüştü 2011 yılında. Bu çerçevede, her sene liderlerimiz bir araya geliyorlar. Bu kapsamda, Sayın Cumhurbaşkanımızın(Erdoğan) da Ukrayna’ya ziyaretine dair hazırlıklar devam ediyor. Bildiğiniz gibi, Ukrayna ve Türkiye arasından bir Serbest Ticaret Anlaşması (STA) macerası var. Umarım, bu konuda müzakereler artık tamamlanır ve en kısa sürede bunu imzalarız. Ben iki ülkenin ekonomi uzmanlarını, Sayın Zelenskiy’in, Türkiye’ye ağustos ayındaki ziyaretinin en önemli vurgusu olan ‘kazan kazan’ ruhuna uygun bir metin çıkaracaklarına inanıyorum.”

DEİK Türkiye Ukrayna İş Konseyi
Türkiye
Ukrayna
Bunlara da bakın: