"Türkiye-Ukrayna işbirliğinde pusula hep ileriyi gösteriyor, dostluğumuz her gün daha da güçleniyor"

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Eylül 2021, 17:50
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Eylül 2021, 17:50

Ukrayna’dan Türkiye’ye orman yangınlarıyla mücadeleye destek için gelen ekipler uğurlandı. Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçiliği, Ukrayna’nın orman yangınlarıyla mücadeleye destek için Türkiye’ye gönderdiği ekiplerin ülkeye döndüğünü duyurdu. Büyükelçiliğin duyurusunda, “Türkiye-Ukrayna işbirliğinde pusula hep ileriyi gösteriyor, dostluğumuz her gün daha da güçleniyor.” ifadelerine dikkat çekildi.

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçiliği, bugün yaptığı duyuruile 30 Temmuz’da Türkiye’nin orman yangınlarıyla mücadelesine katkı sağlamak için Ukrayna’dan üç uçak ve dört helikopter olmak üzere gönderilen ve gönüllülerden oluşan yangın söndürme ekiplerinin ülkelerine geri döndüklerini bildirdi.

“MÜCADELEMİZE ÖZEL BİR KATMA DEĞER SAĞLADI”

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçiliği konuya ilişkin açıklamasında, “Türkiye bu yıl büyük doğal afetler yaşadı. Bunlarla mücadelemizde dostlarımız da yanımızdaydı. Ukrayna, hemen hepsi gönüllü katkı şeklinde üç uçak ve dört helikopter gönderdi. Giden ekiplerin hepsi çok önemli katkılar yaptılar. Giden dört helikopterin gece yangınlara müdahale etme yeteneği, mücadelemize özel bir katma değer sağladı.” ifadelerini paylaştı.

UKRAYNA HELİKOPRLERİ KIYİV’E DÖNDÜ

Helikopterlerden ikisinin dün Kıyiv’e döndüğü belirtilen açıklamada, “Biz de, halen Dışişleri Bakan Yardımcısı olan ve yakında Ankara’daki Ukrayna Büyükelçisi olarak görevine başlaması beklenen dostumuz Vasil Bodnar’la birlikte havaalanındaydık. Ukrayna Helikopterleri (Ukrainian Helicopters) şirketinin Türkiye’den gelen ekibine ‘elinize sağlık’ dedik. Onlar da Türkiye’de kendilerine gösterilen ev sahipliği için teşekkür ettiler.” denildi.

TÜRKİYE’DEN UKRAYNA’YA TEŞEKKÜR

Uçakların ve helikopterlerin Türkiye’ye gidişinde pek çok kişinin emeği olduğu vurgulanan açıklamada, “Cumhurbaşkanı Zelenskıy’e ve ekibine, Başbakan Şmıgal ve ekibine, İçişleri Bakanı Monastırskıy ve kendisine bağlı olan Acil Durumlar Servisine ve Ukrayna Helikopterleri Şirketi Başkanı Tkaçenko’nun şahsında (Ukrainian Helicopters) şirketine özellikle teşekkür ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

“PUSULA HEP İLERİYİ GÖSTERİYOR”

Ayrıca, 2020 yılında Türkiye’nin koronavirüs salgınıyla mücadele için gönderdiği yardımların teslim alınışına değinilerek, “Geçen yıl Türkiye’nin pandemiyle mücadele için gönderdiği yardımları Kıyiv’de yine Vasil Bodnar’la karşılarken nasıl duygulandıysak, helikopter ekibinin elini sıkarken de öyle duygulandık. Türkiye-Ukrayna işbirliğinde pusula hep ileriyi gösteriyor, dostluğumuz her gün daha da güçleniyor.” vurgusu yapıldı.