Türkiye'nin toprak bütünlüğü hiçe sayıldı: Çin'in Ermenistan'a gönderdiği kutularda "Ağrı Dağı" mesajı

Güncel
Ömer Cihad Kaya
09 Nisan 2020, 23:38
Ömer Cihad Kaya
09 Nisan 2020, 23:38

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında Çin’den, Ermenistan’a tıbbi yardım malzemesi gönderildi. Son dönemde dünyanın çeşitli ülkelerine gönderdiği tıbbi malzemelere dair skandallar ile gündeme gelen Çin’in, Ermenistan’a gönderdiği yardım kutularının üzerindeki “Ağrı Dağı” mesajı tepkilere neden oldu.

Söz konusu yardım kolilerinin üzerinde, “Dostluğumuz Ağrı Dağı’ndan daha yüksek ve Yangtze Nehri’nden daha uzun olsun” ifadeleri yer aldı.

ÇİN’DEN BİR SPEKÜLASYON DAHA!

Küresel çapta, şu ana kadar 1.5 milyondan fazla insana bulaşan ve 90 bine yakın insanın ölümüne sebep olan salgının ortaya çıktığı Çin, son dönemde bazı spekülasyonlar ile gündeme geliyordu. Israrla salgının sorumluluğunu üstlenmeyen Pekin yönetimi, dünya kamuoyunun bu konuya yönelik taleplerini de görmezden gelmekte.

Dünyaya salgınla mücadelede “kahraman” rolü oynayan Çin’in, çeşitli ülkelere gönderdiği tıbbi malzeme ve tanı kitleri tam bir fiyasko ile sonuçlanmıştı. Ermenistan’a gönderilen tıbbi malzemelerdeki mesajda ise Türkiye’nin toprak bütünlüğü hiçe sayılarak, Ermenilerin tarihi emellerine çanak tutuldu. Zira, Ağrı Dağı’na yönelik mesaj dikkate alındığında, Çin gibi tarihi hafızası yüksek olan bir devletin, Ermenilerin, Türkiye toprakları içinde yer alan Ağrı Dağı’na yönelik emellerinden haberi olmaması beklenmemekte.

ERMENİSTAN’A GELEN TANI KİTLERİNİN AKIBETİ MERAK KONUSU

Öte yandan, Çin´den gönderilen malzemeler arasında; sun’i solunum cihazları, 2 adet oksijen istasyonu, 60 bin adet koronavirüs tanı test kitleri, 60 bin tıp maskesi, 280 bin koruyucu maske, 20 bin koruyucu gözlük, 100 bin koruyucu kıyafet ve ilacın yer aldığı öğrenildi. Ermenistan’da şu ana kadar 921 vaka tespit edildi. Ayrıca, ülkede 10 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Hatırlanacağı üzere, daha önce aralarında Çekya, İspanya ve Birleşik Krallık’ın bulunduğu ülkeler, Çin’den gelen tanı kitlerinin hatalı sonuç verdiğini belirtmiş ve Çin’den gelen tanı kitlerinin geri göndermişti. Ermenistan’a gelen testlerin akıbeti ise merak konusu.

Çin’in Birleşik Krallık’a gönderdiği tanı kitlerinde koronavirüs tespit edildi