Türkiye mezunu Afganistanlı Bakan Kudretullah Zeki'den YTB'ye ziyaret

Güncel
Ömer Kaya
28 Ocak 2021, 15:44
Ömer Kaya
28 Ocak 2021, 15:44

Türkiye Mezunu Afganistanlı Bakan, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nı (YTB) ziyaret etti. Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Afganistan Ulaştırma ve Sivil Havacılık Bakanı Kudretullah Zeki YTB’ye bir ziyaret gerçekleştirdi.

Yükseköğrenimini Türkiye’de tamamlayan Afganistan Ulaştırma ve Sivil Havacılık Bakanı Kudretullah Zeki ve beraberindeki heyet YTB Başkanı Abdullah Eren ile bir araya geldi.

“TÜRKİYE MEZUNU OLARAK YTB’DE BULUNMAKTAN SON DERECE MUTLUYUM”

Türkiye’de bulunmaktan dolayı son derece mutlu olduğunu ifade eden Afganistanlı Bakan; dünyanın dört bir tarafından uluslararası öğrencilere olduğu gibi Afganistanlı öğrencilere de Türkiye Bursları programı ile Türkiye’de okuma imkânı sunan YTB’ye teşekkür etti. Bakan Zeki kendisinin de bir Türkiye Mezunu olduğunu belirterek; ‘‘Bugün bir Türkiye Mezunu olarak YTB’de bulunmaktan dolayı son derece mutluyum.’’ ifadesini kullandı.

YTB’ye gerçekleştirilen ziyaret için teşekkür eden YTB Başkanı Abdullah Eren, Bakan Kudretullah Zeki’ye görevinde başarılar dilerken; “Türkiye Mezunları bugün dünyanın dört bir tarafında, ülkelerinde önemli görevler üstleniyorlar. Hem Türkiye ile ülkeleri arasındaki ilişkilere katkı sunuyorlar hem de küresel boyuttaki sorunlara çözümler üretmeye gayret ediyorlar. Bu bizler için her zaman gurur duyulacak kıymetli bir şey.” dedi.

“TÜRKİYE BURSLARINA AFGANİSTAN’DAN HER YIL YOĞUN BİR BAŞVURU ALIYORUZ”

Afganistan ve Türkiye arasındaki köklü ve güçlü ilişkilere de dikkat çeken Abdullah Eren, ‘‘Türkiye’nin dost ve kardeş Afganistan’a olan desteği herkesin malumu. YTB olarak bizler de tarihi ve kültürel bağlarımızın son derece samimi ve yakın bir şekilde yoğurduğu ilişkilerimize Türkiye Bursları başta olmak üzere faaliyet alanlarımızdaki çalışmalarımızla katkı sunuyoruz. Türkiye Bursları’na Afganistan’dan her yıl yoğun bir başvuru alıyoruz. Burslandırma yaparken de gerek en nitelikli öğrencileri bulmaya gerekse de Afganistan’ın ihtiyaç duyduğu alanları öncelemeye çalışıyoruz. Örneğin geçen yıl Afganistan’ın üniversiteye giriş sınavı birincisi olan Şemsiye Alizade kardeşimiz öğrenimine Türkiye Bursları ile ülkemizde tıp eğitimi alarak devam edecek.’’ açıklamasında bulundu.
Gerçekleşen görüşmede burslandırmalarda Afganistan’ın ulaşım alanındaki ihtiyaçlarının da gözetilmesi hususunda mutabakata varıldı.

Türkiye’de bulunan Afganistan Afganistan Ulaştırma ve Sivil Havacılık Bakanı Kudretullah Zeki, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile de görüşmeler gerçekleştirdi.

ÖZBEK KÖKENLİ KUDRETULLAH ZEKİ, AFGANİSTAN ULAŞTIRMA BAKANI OLDU

Afganistan’da 3 Aralık 2020’de hükumetin 10 ayrı bakanlık için aday gösterdiği kişiler, parlamentonun onayına sunuldu. 248 sandalyeli Afgan Parlamentosu, oylama sonucu, ülkedeki yeni kabineyi belirledi. Buna göre, Afganistan’da 3 Özbek kökenli bakan yeni dönemde görev almaya başladı. Türkiye’yi ziyaret eden Özbek kökenli Ulaştırma ve Sivil Havacılık Bakanı Kudretullah Zeki, bu isimlerden birisiydi. Afganistan’daki yeni hükumette ayrıca üç bakanlığın başında da Hazara kökenli isimler yer alıyor.