Koronavirüs kabusunun ardından şimdi de Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakalarında artış!

04 Haziran 2020, 18:21

Dünyada son yüzyılın en önemli küresel sorunlarından birisi olan yeni tip koronavirüs Türkiye’de etkisini henüz kaybetmemişken şimdi de Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakaları artış gösterdi.

TÜRKİYE’DE KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ VAKALARINDA ARTIŞ YAŞANDI

Endişe uyandıran vakalar daha çok Türkiye’nin özellikle Tokat, Sivas, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Erzincan ve Yozgat illerini içerisindeki bölgelerde etkisini gösterirken yer yer diğer illerde de görüldü. Erzincan’da son bir ay içerisinde 17 vaka görülürken Sivas’ta da 40 KKKA vakası tespit edildi. Şu ana kadar, Sivas, Kayseri ve Isparta’da 3 kişi Kırım Kongo Kanamalı Ateşi sebebiyle hayatını kaybetti.

Benzer haber: Türkiye’de koronavirüsle mücadele: İyileşen hasta sayısı 130 bini aştı

Uzmanlar, Türkiye’de her yaz artış gösteren Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakalarının 2020 yılında erken başladığını kaydetti. Türkiye’de yeni tip koronavirüs nedeniyle tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin kesintiye uğramasının kene popülasyonunu artırdığı ve KKKA vaka sayısının bu yüzden artış gösterdiği de uzmanların aktardıkları arasında. Hastalık ülkemizde ilk olarak 2002 yılında ortaya çıkmış ve 2003 yılında kesin tanısı konularak enfeksiyon hastalığı olarak ölümlere yol açmıştı.

KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ NEDİR?

Keneler tarafından taşınan Bunyaviridae ailesi Nairovirüs grubundan bir virüs çeşidinin neden olduğu Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA), keneler tarafından taşınıyor. Ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve kanama gibi ciddi bulguları olan hastalık ölümlere sebep oluyor.

Bilim adamları, hayvanlardan insan geçen bu ölümcül hastalığın, dünyada ilk olarak 12. yüzyılda Tacikistan’da ortaya çıktığını kaydetti. 20. yüzyılda ise, 1944-1945 yıllarında Kırım’ın Batı bölgelerindeki Sovyet askerlerinde kendini gösteren hastalığa, o dönemde “Kırım Hemorajik Ateşi” adı verilmişti. Ardından, 1969 yılında aynı virüs, Kongo’da da tespit edilmişti. Kenelerin insanlara tutunması ve bunun ardından idrarda, tükrükte ve vücudun çeşitli bölgelerinde kanamalarla kendini gösteren hastalık, ağır vakalarda ciddi ölüm riski barındırıyor.


Kırım Kongo Kanamalı Ateşi
Türkiye
Bunlara da bakın: