Türkiye Kıyiv Büyükelçiliği önünde provokatif eylem

Güncel
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
11 Ekim 2019, 15:22
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
11 Ekim 2019, 15:22

Türk Silahlı Kuvvetlerinin başlattığı Barış Pınarı Harekatına karşı, bölücü terör örgütü PKK/YPG yanlısı bir grup, Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçiliği önünde provokatif eylem yaptı. Aralarında PKK sempatizanlarının bulunduğu ve çoğunluğunun LGBT’lilerin oluşturduğu eylemcilerle konsolosluk işlemleri için gelenler arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Türkiye Kıyiv Büyükelçiliği önünde sabah 11.00 sıralarında gerçekleşen eyleme yaklaşık 20 kişi katıldı. Çoğunluğunun LGBT’li kadınların oluşturduğu grup, ellerinde dövizlerle Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aleyhinde hakaret içeren sloganlar attı. Bu sırada konsolosluk işlemleri için gelen vatandaşlarla terörist yanlısı eylemciler arasında karşılıklı sözlü atışma yaşandı. Bazı vatandaşlar, terör yanlısı provokasyona tepki gösterince kısa süreli arbede oldu.

BÜYÜKELÇİLİK GÖREVLİLERİNİN SALDIRDIĞINI İDDİA ETTİLER

Arbedenin ardından hakaretli sloganlarına devam eden grup “Kürdistan” şeklinde slogan attığı da duyuldu. Terör yanlısı eylemlerini videoya çeken grup, videoda kendilerine Büyükelçilik görevlilerinin saldırdığını iddia etti. Ancak görüntüler izlendiğinde bile söz konusu kişilerin Büyükelçilik görevlisi olmadığı anlaşılıyor, zira söz konusunun kişinin giyiminin spor olduğu açıkça görülüyor.

Terör yanlısı provokatörlerin Büyükelçilik görevlisi olduğu iddia ettikleri kişinin spor giyimli olduğu görüntülerde anlaşılıyor.

BÜYÜKELÇİLİK: OLAYI ÜZÜNTÜYLE KARŞILIYORUZ

Provokasyonla ilgili Türkiye Kıyiv Büyükelçiliğinden de bir açıklama geldi. Olayın provokatif olduğu belirtilen açıklamada, yaşanan tartışmanın Büyükelçilikle olmadığı belirtilerek, “Büyükelçiliğimiz önünde bu sabah bir protesto gösterisi yapılmıştır. Göstericiler, bir bölümü hakaret içeren pankartlar açmış ve Büyükelçiliğin giriş çıkışını fiilen bloke etmiştir. Bu provokatif gösteri nedeniyle Büyükelçiliğimize işlem için gelen bazı vatandaşlarımızla göstericiler arasında kısa süren bir tartışma yaşanmıştır. Büyükelçilik olarak bu durumu üzüntüyle karşılıyor, bu tür tatsız olayların tekrarlanmamasını umuyoruz.” ifadeleri kullanıldı.