"Türkiye ile ilişkilerin gelişmesi Ukrayna'da yaşayan Türk topluluklarını sevindiriyor"

Güncel
Ömer Cihad Kaya
04 Şubat 2020, 18:14
Ömer Cihad Kaya
04 Şubat 2020, 18:14

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna’daki temasları kapsamında, ülkede bulunan Ahıska Türkleri ve Gagavuz Türklerini kabul etmiş ve bir görüşme gerçekleştirmişti. Bu görüşmeye Ukrayna’da yaşayan Gagavuz Türklerini temsilen katılan Ukrayna Odesa Şehir Meclisi Başkan Yardımcısı, Ukrayna Gagavuz Dernekleri Birliği Temsil Başkanı Yuriy Dimçioglu, görüşmeyle ilgili Kırım Haber Ajansına değerlendirmelerde bulundu.

Dimçioğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi protokol sonrası Kırım Tatar halkının milli lideri Kırımoğlu ile görüştüğünü ve sonrasında Ukrayna’daki diğer Türk kökenli topluluklardan Ahıska Türkleri ve Gagavuz Türkleri ile bir araya geldiğini ifade etti. Dimçioğlu, Erdoğan ile görüşen Gagavuz heyeti içerisinde kendisinin de bulunduğunu ifade ederek, bu tür görüşmelerin kendilerini sevindirdiğini vurguladı.

Dimçioğlu, kabulde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeleri hakkında şu ifadeleri kullandı:

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile, şu anda Türkiye’nin Ukrayna’daki Gagavuz Türklerine yönelik devam eden projeleri hakkında görüştük. Türkiye’nin TİKA üzerinden yaptığı projeleri, kültür merkezi ve okullara yardım konularını görüştük. Türkiye Cumhuriyetinin, Ukrayna Gagavuzlarına ne gibi bir yardımı olabileceğini konuştuk. Özellikle, Ukrayna’da Gagavuz Türklerinin yoğun olarak yaşadığı Odesa ve Kıyiv’de haftasonu okullarının açılması konusunda Türkiye’den destek istiyoruz.”

TÜRKİYE’NİN UKRAYNA İLE YAKIN İLİŞKİLER GÖSTERMESİ, UKRAYNA’DA YAŞAYAN TÜRK TOPLULUKLARINI SEVİNDİRİYOR

Ukrayna’daki Gagavuz Türklerinin ana dilini yavaş yavaş unuttuğunu ifade eden Dimçioğlu, haftasonu okulları projesinin çok önemli olduğunun vurguladı. Dimçioğlu, Ukrayna’da yaşayan Gagavuz Türkü çocukların, Gagavuz dilini unutmaması ve öğrenmesi için bu okulların hayati önemde olduğunu bildirdi.

Dimçioğlu, Türkiye’nin Ukrayna’da yaşayan Türk toplulukları ile yakın temasta bulunmasının hayli önemli olduğunu da belirtti. Ukrayna ve Türkiye arasında stratejik ilişkilerin giderek geliştiğini vurguladı. Dimçioğlu, Türkiye’nin Ukrayna ile ilişkilerinin gelişmesinin hem Kırım Tatarları hem de Gagavuz Türkleri ve ülkedeki diğer Türk topluluklarını sevindirdiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslar kapsamında geldiği Ukrayna’da, Kıyiv’de yaşayan Ahıska Türkleri ve Gagavuz Türklerinin temsilcilerini kabul etmişti.