Gürcistan'da halk sandığa gitti: İlk sonuçlara göre zafer, iktidardaki Gürcü Hayali Partisi'nin

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Kasım 2020, 15:24
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Kasım 2020, 15:24

Gürcistan’da genel seçimi gayri resmi sonuçlara göre iktidardaki Gürcü Hayali Partisi (GD) kazandı.

Gürcistan’da halk, mecliste kendilerini temsil edecek milletvekillerini belirlemek için 31 Ekim’de yerel saatle 08.00’dan itibaren oy kullanmaya başladı. Gürcistan’da 10. Parlamento’nun 150 sandalyeli Meclis’e girecek milletvekillilerini belirlemek için yapılan genel seçimlerde oy verme işlemi yerel saatle 20:00’de sona erdi. Sandıklar kapatıldı ve sayıma geçildi.

Gürcistan’da resmi olmayan kesin sonuçlara göre genel seçimi, mevcut Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia’nın aday olduğu Gürcü Hayali (GD) partisi kazandı. Öte yandan kaybedeceği kesinleşen Ukrayna’daki Saakaşvili de adaylığını çekti.

İKTARDAKİ GÜRCÜ HAYALİ PARTİSİ ÖNDE

Ülkedeki televizyon kanallarından bildirilen gayri resmi sonuçlara göre “Gürcü Hayali” (GD) Partisi, seçimlerde birinci sırada yer alıyor.

Eski Gürcistan Başbakanı ve milyarder işadamı Bidzina İvanişvili’nin kurucusu ve başkanı olduğu GD’nin, İmedi TV’ye göre yüzde 55, Rustavi 2’ye göre yüzde 52,26, Mtavari TV’ye göre yüzde 41, Formula TV’ye göre ise yüzde 46 oy aldığı açıklandı.
İlk açılan sandıklardaki sonuçlara göre, eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin desteklediği Birlik Ulusal Hareketi Partisi’nin öncülüğündeki “Birleşik Ulusal Hareketi – Birleşik Muhalefet” seçim bloğunun ise yüzde 23 ile 33 arasında oy aldığı görünüyor.

PARTİ MERKEZİNİN ÖNÜNDE KUTLAMA YAPILDI

Ülkedeki televizyon kanallarında yayınlanan gayri resmi sonuçlara göre Gürcü Hayali (GD) Partisi, seçimlerde birinci sırada yer alıyor. GD Partisi’nin Tiflis’teki merkez ofisi önünde kutlama yapıldı.

GÜRCİSTAN BAŞBAKANI’NDAN ZAFER KONUŞMASI

İlk açılan sandıkların sayımlarının yayınlanmasının ardından GD Partisinin Tiflis’teki merkez ofisi yakınında konuşma yapan mevcut Gürcistan Başbakanı ve GD Partisi’nin Başbakan adayı Giorgi Gakharia, “Biz kazandık. Kendi seçimini yapan tüm Gürcistan vatandaşlarına teşekkür ediyorum.” dedi. Demokratik yollarla şeffaf seçimlerin yapıldığını söyleyen Başbakan Gakharia, Gürcistan’ın böylece tüm dünyaya kendi medeniyetini bir kez daha gösterdiğini ifade etti.

İlk seçim sonuçlarını değerlendiren Saakaşvili, söz konusu sonuçlara göre GD Partisinin tek başına iktidarı kuramayacağını, dolayısıyla zaferin muhalefetin olduğunu söyledi.

TÜRKİYE’DEN, SEÇİMLERİ TAMAMLAYAN GÜRCİSTAN’A MESAJ: HAYIRLI OLSUN

Türkiye’nin sınır komşusu ve stratejik ortağı Gürcistan’da halk, ilk kez nispi temsil sistemiyle yapılacak genel seçimler için dün sandık başına gitti. Gürcistan’da toplam 3 milyon 526 bin 23 seçmen, 150 milletvekilini belirlemek için oy kullandı. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Gürcistan’da düzenlenen parlamento seçimlerinin tamamlanmasına ilişkin bir açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Gürcistan’da dün gerçekleştirilen parlamento seçimleriyle ilgili, “Parlamento seçimlerinin dostumuz Gürcistan’a hayırlı olmasını diliyoruz. Seçimlerin tüm ülke çapında huzur ve sükunet içerisinde tamamlanmasından memnuniyet duyuyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca “Türkiye ile Gürcistan arasındaki ilişkileri tüm alanlarda ortak çabalarımızla önümüzdeki dönemde daha da geliştireceğimize inanıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

GÜRCİSTAN’DA GENEL SEÇİMLER: 10. KEZ BELİRLENİYOR
Gürcistan’ın bağımsızlığını yeniden kazandığı 1991’den bu yana yurt dışında 14 bin 170, yurt içinde ise 3 milyon 511 bin 853 olmak üzere toplam 3 milyon 526 bin 23 seçmen, 10’uncu kez genel seçimlerde oy kullandı.
NATO ve Avrupa Birliği (AB) ile entegrasyon sürecini sürdüren Gürcistan’da seçimlerin demokratik yollarla, açık ve şeffaf ortamda düzenlenmesi kritik önemde.
Ülkeden tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Abhazya ile Güney Osetya, Tiflis yönetiminin kontrolünde olmadığı için söz konusu bölgelerde sandıkların kurulmayacağı ülkede, seçimlerde 48 siyasi partiyle 2 seçim bloku yarışacak.
Ülkede ilk kez bu seçimde nispi temsil sistemi uygulanacak. Milletvekilileri ile birlikte Acara Özerk Cumhuriyeti Yüksek Şurası da seçilecek.