Türkiye'de koronavirüs vaka sayısı rekor üstüne rekor kırdı

Güncel
Ömer Cihad Kaya
09 Nisan 2021, 10:32
Ömer Cihad Kaya
09 Nisan 2021, 10:32

Türkiye’de koronavirüs salgınında hem vaka hem de can kaybı olarak rekor seviyeye ulaştı. Vaka sayısı 8 Nisan’da 55 bin 941 ile rekor kırarken, can kaybı da 258 oldu. Salgın başladığından bu yana kaydedilen en yüksek günlük vefat sayısı olarak da kayıtlara geçti.

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin günlük koronavirüs tablosunu açıkladı. Buna göre, ülkede son 24 saatte 304 bin 492 Kovid-19 testi yapıldı, 55 bin 941 kişinin testi pozitif çıktı, 258 kişi yaşamını yitirdi, hasta sayısı 2 bin 316 oldu.

8 NİSAN KORONAVİRÜS TABLOSU AÇIKLANDI

TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU

Türkiye’de son 24 saatte koronavirüs tedavisinin veya karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 3 milyon 232 bin 892’ye yükseldi.

Türkiye'de 37 bin 914 kişinin Kovid-19 tedavisi/karantinası tamamlandı

TÜRKİYE’DE KIRMIZI İL SAYISI 58’E ÇIKTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de daha önceki kabine toplantısı sonrasında açıklanan kırmızı renkteki il sayısının 17’den 58’e çıktığını bildirdi. Ayrıca Erdoğan, Cumartesi kısıtlamasının ülke çapında geri geldiğini duyurdu.

RAMAZAN AYI BOYUNCA HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA SINIRLAMASI UYGULANACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan ayında alınacak olan tedbirleri de belirtti. Erdoğan, “Çok yüksek riskli grubu teşkil eden kırmızı kategorideki illerimizin sayısı, nüfusumuzun yüzde 80’ini teşkil eden 58 şehre ulaşmıştır. Ramazan ayı boyunca ülke genelinde toplu iftar ve sahur gibi etkinlikler gerçekleştirilmeyecek. Bu mübarek ay boyunca, ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulayacağız. Sadece ramazan boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafe gibi işletmelerin hizmetleri paket servisle sınırlandırılacaktır.” dedi.

Canlı: Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın; restoranların çalışma düzeni, Cumartesi kısıtlamasının geri gelmesi ve aşılama sürecine ilişkin açıklamaları ise şöyle:

RESTORAN, LOKANTA VE KAFELER YÜZDE 50 KAPASİTELİ ÇALIŞABİLECEK

“Vaka, hasta ve vefat sayılarının artması, bizi mevcut uygulamaları gözden geçirmeye mecbur bırakmaktadır. Aşılamada ileri yaşlardan başlayarak 15 milyona ulaşmamızın etkilerini sahada görmeye başladık. Türkiye’nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21.00 ve sabah 05.00 olarak haftanın her günü devam edecek. Lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye’de yüzde 50 kapasite ve belirlenen kurallara uygun şekilde çalışabilecek. Kırmızı kategorideki illerde sadece pazar günü uygulanan sokağa çıkma sınırlaması artık cumartesi ve pazar günü olarak sürecektir. Vaka, hasta ve ölüm sayılarını insani ve ticari ilişkilerde olduğumuz ülkelerden hızlı düşüremezsek küresel normalleşmenin gerisinde kalırız.“