Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile görüştü

Güncel
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
29 Ekim 2020, 19:50
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
29 Ekim 2020, 19:50

İki kardeş ülke Türkiye ve Azerbaycan Cumhurbaşkanları telefonda görüştü. Erdoğan ve Aliyev ikili ilişkiler ele alınırken, iki ana gündem maddesi Türkiye’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’ı işgalden kurtarmak için yürüttüğü mücadeleydi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün akşam saatlerinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Aliyev, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını dolayısıyla Erdoğan’ı ve Türk halkını tebrik etti. Erdoğan da kardeş Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki mücadelesinde yanında olmaya devam edeceklerini iletti.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, görüşmeye ilişkin şu ayrıntılara yer verildi:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile telefonda görüştü.

İlham Aliyev, görüşmede, Türkiye Cumhuriyeti’nin 97. yıl kuruluş yıl dönümü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Türk halkına tebriklerini iletti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise İlham Aliyev’e teşekkür ederek, Türkiye’nin Azerbaycan’ın yanında olmayı sürdüreceğini ifade etti.

Görüşmede, ikili ilişkiler, Dağlık Karabağ başta olmak üzere bölgesel gelişmeler de değerlendirildi.”

ALİYEV SOSYAL MEDYADA 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMINI KUTLADI

Azerbaycan Cumhurbaşkanı ayrıca, sosyal medya hesaplarından Türkiye Cumhuriyetinin 97. kuruluş yıl dönümünü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını da kutladı. Paylaşımda aşağıdaki görsele yer verildi.

Resim