Türkiye, Çin aşısı için acil kullanım onayı verdi

Güncel
Ömer Cihad Kaya
13 Ocak 2021, 19:47
Ömer Cihad Kaya
13 Ocak 2021, 19:47

Türkiye, Çin aşısı Coronavac aşısının halka hızlı bir şekilde erişimi için Acil Kullanım Onayı verdi. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, laboratuvar incelemelerinin tamamlandığını ve aşıya onay çıktığını belirtti. Brezilyalı araştırmacılar, dün Coronavac aşısının etkinlik oranını yüzde 50.38 olarak açıklamıştı.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Çin aşısı için gereken onayın verildiğine yönelik bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, Çin aşısı Coronavac’ın halka hızlı erişimi için onayın verildiği duyuruldu. Koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin geliştirilen aşının Türkiye’de artık başlaması gerekiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün yaptığı açıklamada, perşembe veya cuma günü başlayacağını bildirmişti.

TÜRKİYE’DEN ÇİN AŞISINA ONAY ÇIKTI

İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, “Coronavac 600 SU/0.5 ml IM Enjeksiyon Süspansiyon İçeren Flakon” isimli aşı için Acil Kullanım Onayı çıktığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

“Bu kapsamda bilimsel veriler değerlendirilirken, bir yandan da ülkemize ulaşan numuneler kurumumuz laboratuvarlarında 14 gün boyunca incelenmiştir. Bilimsel değerlendirmeler ve incelemeler sonucunda, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca ilgili aşı için Acil Kullanım Onayı verilmiştir.”