Türkiye, BM'de Uygur Türkleriyle ilgili endişesini dile getirdi

Güncel
Ömer Cihad Kaya
07 Ekim 2020, 23:58
Ömer Cihad Kaya
07 Ekim 2020, 23:58

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye‘nin Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu faaliyetleri kapsamında verdiği ulusal beyanda Uygur Türklerine yönelik hak ihlallerini bildirdiğini kaydetti. Aksoy, Türkiye’nin Doğu Türkistan‘daki Uygur Türkleri ve diğer Müslüman azınlıklara yönelik insan hakları uygulamalarından endişe duyduğunu dile getirdi.

Türkiye Cumhuriyeti, 6 Ekim 2020 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurulunun Sosyal, Kültürel ve İnsani İşlerden sorumlu 3. Komite toplantısında Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerinden duyulan endişeyi vurgulayarak, Çin’e şeffaf olma çağrısı yaptı. Söz konusu toplantıda verilen beyanatta, Uygur Türklerinin haklarının korunması noktasında BM’ye büyük bir görev düştüğü belirtildi.

TÜRKİYE: ENDİŞELİYİZ, ÇİN ŞEFFAF DAVRANMALIDIR

İşte Türkiye Cumhuriyeti’nin BM’deki oturumda gerçekleştirdiği resmi beyanatı:

Türkiye’nin ulusal beyanında, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki (Doğu Türkistan) insan hakları ihlallerinin endişe kaynağı olmaya devam ettiği ifade edildi. Yapılan açıklamada, Doğu Türkistan’daki Uygur Türkleri ve diğer Müslüman azınlıklara yönelik uygulamalara ilişkin, uluslararası toplumun endişe ve beklentilerinin ele alınmasında BM’nin rolüne dikkat çekildi. Ayrıca, ilgili BM organlarının, bölgedeki insan hakları durumunu kayda geçirme ve somut önerilerde bulunmada önemli bir rol oynadığı vurgulandı.

UYGUR TÜRKLERİYLE ETNİK, DİNİ VE KÜLTÜREL BAĞ VURGUSU

Türkiye Cumhuriyetinin, Uygur Türkleriyle etnik, dini ve kültürel bağları olan bir ülke olduğu kaydedilen açıklamada, son dönemde kamuoyuna yansıyan rapor ve haberlerde, Sincan’daki Uygur Türkleri ve diğer Müslüman azınlıklara yönelik insan hakları uygulamalarının artık endişe verici boyutlara ulaştığı vurgulandı. Açıklamada, “BM İnsan Hakları Yüksek Komiserinin, Sincan’a, anlamlı, kapsamlı ve kısıtlama olmadan bir ziyaret düzenlemesi ve Çin’in bu konuda şeffaf davranması yönündeki beklentimizi muhafaza ediyoruz.” denildi.

AKSOY: UYGUR TÜRKÜ KARDEŞLERİMİZLE İLGİLİ GELİŞMELERİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ, ENDİŞEMİZİ İFADE ETTİK

BM Genel Kurulundaki beyanata ilişkin açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye’nin, Uygur Türkleriyle etnik, kültürel ve dini bağlara sahip olduğuna dikkat çekti. Aksoy, yazılı açıklamasında, “Uygur Türklerinin huzur, güvenlik, refah ve mutluluğuna özel önem atfediyoruz. Uygur Türkü kardeşlerimizle ilgili gelişmeleri her zaman yakından ve büyük hassasiyetle takip ediyoruz… Uygur Türklerinin ve Müslüman azınlıkların din ve inanç özgürlükleri başta olmak üzere temel hak ve özgürlüklerine saygı gösterilmesi gerektiğini sürekli olarak gündemde tutuyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Benzer haber:
Doğu Türkistan’da ceza kampında 3 yıl alıkonuldu, gördüklerini anlattı

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor.ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Ayrıca, Çin hükumeti, her ne kadar dünya kamuoyunda aksini iddia etse de Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı zorla tutuluyor. Burada, Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve zulüm politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve diğer azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya.