Türk Konseyinden Ermenistan'ın sivil saldırılarına kınama

Güncel
Ömer Cihad Kaya
12 Ekim 2020, 10:40
Ömer Cihad Kaya
12 Ekim 2020, 10:40

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi-Türk Keneşi), Ermenistan’ın Azerbaycan’da sivillere yönelik gerçekleştirdiği saldırıları kınadı.

Türk Konseyi, 11 Ekim 2020 tarihli sosyal medya paylaşımıyla, Ermenistan’ın ateşkese rağmen Azerbaycan topraklarındaki sivil yerleşim yerlerine saldırmasına sert tepki gösterdi.

“İŞGALCİ GÜÇLER AZERBAYCAN TOPRAKLARINI TERK ETMELİDİR”

Yapılan açıklamada, “Türk Konseyi uluslararası hukukun açık ihlali olan Azerbaycan şehirlerinin ve sivillerin Ermenistan tarafından ayrım gözetilmeksizin bombalanmasını şiddetle kınamaktadır. Bu saldırılar derhal durdurulmalı ve işgalci güçler Azerbaycan topraklarını terk etmelidir.” ifadeleri kullanıldı.

ERMENİSTAN, ATEŞKES ŞARTLARINA UYMUYOR

Moskova’da varılan geçici ateşkesten hemen sonra Ermenistan, Azerbaycan’ın Ağdam ve Tatar bölgelerine saldırdı. Ermenistan’ın saldırıları Hadrut ve Cabrayil yönünde devam etti. Sukavuşan’da Ermeni askerlerinin cesetlerini toplayan ve beyaz bayraklı bir ambulans, Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından vuruldu. Saldırı sonucu bir sağlık çalışanı ağır yaralandı. Gence’ye düzenlenen saldırıda ise çocuklar dahil 7 sivil öldü ve 39 kişi yaralandı.