Türk Konseyi Devlet Başkanları 8. Zirvesi İstanbul'da başladı

Güncel
Ömer Kaya
12 Kasım 2021, 17:15
Ömer Kaya
12 Kasım 2021, 17:15

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde düzenlenen Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Devlet Başkanları 8. Zirvesi’nin başladığını bildirdi.

Türk Konseyi (Türk Keneşi) Devlet Başkanları 8. Zirvesi, 12 Kasım 2021’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde İstanbul Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda (Yassıada) başladı. Türk Konseyi üye ülkelerinin liderlerini bir araya getiren Türk Konseyi Devlet Başkanları 8. Zirvesi, bugün Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda, “Dijital Çağda Yeşil Teknolojiler ve Akıllı Şehirler” temasıyla toplandı.

ERDOĞAN: KONSEYİMİZİN ADINI TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI OLARAK DEĞİŞTİRİYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Konseyi 8. Zirvesi’nde yaptığı konuşmada “Kurumsallaşmasını geliştiren, bölgesinde ve ötesinde itibarını artıran Konseyimizin adını Türk Devletleri Teşkilatı olarak değiştiriyoruz. Tabii bu tarihî değişikliğin sadece sözde kalmaması, fiiliyata da dönüşmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Zirveye, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulu Berdimuhamedov, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve Türk Konseyi Genel Sekreteri Bağdad Amreyev katıldı.

TÜRK KONSEYİ 8. LİDERLER ZİRVESİ: TÜRK KENEŞİ’NİN RESMİ İSMİ TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI OLUYOR

Türk Konseyi (Türk Keneşi) Devlet Başkanları 8. Zirvesi, 12 Kasım 2021’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirilecek. Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Dışişleri Bakanları Konseyi 8. Toplantısı, İstanbul’da gerçekleşti. Türk Konseyi Zirvesi Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’nda açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Aile meclisimizin ismini ‘Türk Devletleri Teşkilatı’ olarak değiştiriyoruz. Bunun vakti çoktan gelmişti” dedi.

Resim

TÜRK KONSEYİ DÖNEM BAŞKANLIĞI TÜRKİYE’YE GEÇİYOR

Toplantıda söz alan Mevlüt Çavuşoğlu, “aile meclisi” olarak nitelendirdiği Türk Konseyi’nin isminin “Türk Devletleri Teşkilatı” olarak değiştirileceğini kaydetti. Türk Konseyi’nin (Türk Keneşi) dönem başkanlığı bu yıl Azerbaycan’dan Türkiye’ye geçecek. Çavuşoğlu konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

“AİLE MECLİSİMİZİN İSMİNİ TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI OLARAK DEĞİŞTİRİYORUZ”

“Bu başarı hepimizin. Şimdi de değişen dünyaya uyum sağlayacak şekilde biz de önemli bir dönüşümün arifesindeyiz. Aynı kökten beslenen bir ulu ağacın farklı dallarıyız. Köklerimizi unutmadan birliğimizi pekiştirdikçe uluslararası gücümüzü arttıracağız.

İlk olarak, bu yıl kardeş Türkmenistan’ın gözlemci olarak katılımı ile aile fotoğrafımızı tamamlıyoruz. Değerli kardeşim sayın Raşit Meredov’un şahsında Türkmenistan’a aramıza hoş geldiniz diyorum. İkinci olarak, aile meclisimizin ismini ‘Türk Devletleri Teşkilatı’ olarak değiştiriyoruz. Bunun vakti çoktan gelmişti. Üçüncü olarak, Aksakallar Konseyi’nin gözden geçirilmiş yönetmeliğini kabul ediyoruz. Ortak kültürümüzde atanın sözü darda kaldığımızda bize hep yol gösterici olmuştur. Aksakallarımız tecrübeleriyle yolumuzu aydınlatacaktır.”

TÜRK KONSEYİ 2040 VİZYON VE STRATEJİ BELGESİ

Türk Konseyinin 2040 Vizyon Belgesi’nin de görüşüleceği toplantıda, Türk dünyası üye ülke temsilcilerinin ikili görüşmeleri gerçekleştirilecek.

Resim