Türk dünyası, Antalya'da Ukrayna'nın Bayrak ve Bağımsızlık Günü'nü kutladı

Güncel
Ömer Cihad Kaya
26 Ağustos 2020, 15:26
Ömer Cihad Kaya
26 Ağustos 2020, 15:26

Antalya’da yaşayan Ukraynalılar, 25 Ağustos 2020 tarihinde ülkelerinin Bayrak ve Bağımsızlık Günü’nü kutladı. Etkinliğe, Antalya’da yaşayan Türk dünyasının çeşitli bölgelerini temsil eden sivil toplum kuruluşları da iştirak etti.

Akdeniz Ukraynalılar Derneği Başkanı Natalia Karaca’nın önderliğinde Park Funtastic’te yapılan etkinliğe, yeni atanan Ukrayna’nın Antalya Konsolosu Emir İhoroviç Rustamov, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Irak Türkleri, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Antalya’da yaşayan çok sayıda Ukraynalı ve Türk aileler katıldı. Organizasyona Irak Türkmen Birliği ve Dayanışma Derneği, Antalya Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği, Kazakistan, Türk, Avrasya halkları dostluk ve kültür derneği, Kırgızistan Kadınları ve İş insanları Derneği de destek verdi.

UKRAYNA BAYRAK VE BAĞIMSIZLIK GÜNÜNDE ANTALYA’DA COŞKULU KUTLAMA

Bayrak ve Bağımsızlık Günü kapsamında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Irak Türkleri, Ukraynalı dansçı ve sanatçı, ülkelerine özgü kıyafetleriyle dans gösterileri sundu. Kültürlerini anlatan Ukraynalılar Letonyalılar, renkli görüntüler oluşturdu.

Ukrayna ile Türkiye   arasındaki turizm faaliyetlerinin, sosyal ve kültürel ilişkilerin daha ileri düzeye çıkması amacıyla düzenlenen kutlamayı, kentte tatil yapan çok sayıda turist ve misafir de izledi.

Ukrayna Bayrak ve Bağımsızlık Günü kutlamaları çerçevesinde konuşmasını yapan Ukrayna’nın Antalya Konsolosu Emir İhoroviç Rustamov; Ukrayna ve Türkiye arasındaki dostluktan ve iki ülkenin birbirine yakınlaşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Türkiye Ukrayna’ya en yakın kardeş ülke, Yaşasın Ukrayna- Türkiye kardeşliği.” dedi.

Ukrayna’nın Antalya Konsolosu Emir Rustamov, Akdeniz Ukraynalılar Derneği Başkanı Natalya Karaca, programa katkıda bulunan Park Funtastik Proje ve Etkinlik Sorumlusu Çiğdem Bal, Irak Türkmen Birliği ve Dayanışma Derneği Başkanı Kürşat Çavuşoğlu, Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Ceyran Sattarova, Kazakistan, Türk, Avrasya halkları dostluk ve kültür derneği Başkanı Akmaral Ryspai  ile Kırgızistan Kadınları ve İş insanları Derneği Başkanı Periza Asanaalieva’ya teşekkür etti. Program sonunda kardeş ülkelerin bayrakları açıldı, etrafında toplanılıp günün anısına fotoğraf çektirildi.

UKRAYNA BAĞIMSIZLIK GÜNÜ

Ukrayna, bugün 24 Ağustos 2020 tarihinde bağımsızlığının 29. yılını kutluyor.

Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Parlamentosu 24 Ağustos 1991 tarihinde, Ukrayna’nın bağımsızlığını ilan eden belgeyi kabul etti ve 1 Aralık 1991 tarihinde düzenlenen referandumda Ukraynalıların yüzde 90’ı Ukrayna’nın bağımsızlığı için oy verdi.

Ukrayna, 2014 yılından beri Bağımsızlık Gününü Rus işgali şartlarında kutluyor. Mart 2014’te Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’ni işgal eden Rusya bir kaç ay sonra Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçılara destek vererek Donbas bölgesinde savaş başlattı.