Trump: Ülkedeki siber saldırıların arkasında Çin de olabilir

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Aralık 2020, 11:54
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Aralık 2020, 11:54

ABD Başkanı Donald Trump, ülkenin birçok kurumuna yönelik yapılan siber saldırıların arkasında Çin’in de olabileceğini söyledi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, cuma akşamı yaptığı açıklamada, ABD’ye yönelik siber saldırıların arkasında “oldukça net” bir şekilde Rusya’nın olduğunu söyleyebileceklerini ifade etmişti. Trump, “Ana akım medya, çoğunlukla mali nedenlerden ötürü, Çin’in de (saldırıların arkasında) olabileceği olasılığını tartışmaktan korkuyor (olabilir!).” dedi.

ABD Hazine, Ticaret ve İç Güvenlik bakanlıkları ile bazı hükumet kuruluşlarına geçen hafta sonu, siber saldırılar olmuş, söz konusu saldırıların ardında Rusya yönetiminin olduğu iddiaları güçlenmişti. ABD Başkanı Donald Trump, ülkenin birçok kurumuna yönelik yapılan siber saldırıların arkasında Çin’in de olabileceğini belirtti. Trump, Twitter hesabından dün yaptığı paylaşımda, resmi kurumlara yapılan siber saldırılar hakkında kendisine tam bir bilgilendirme yapıldığını belirterek, “Siber saldırı gerçekte sahte haber medyasında olduğundan çok daha büyük.” dedi. Trump, her şeyin kontrol altında olduğunu belirterek, “Rusya, Rusya, Rusya. Herhangi bir şey olduğunda öncelikli terane bu, çünkü ana akım medya, çoğunlukla mali nedenlerden ötürü, Çin’in de (saldırıların arkasında) olabileceği olasılığını tartışmaktan korkuyor (olabilir!).” ifadelerini kullandı.

POMPEO: OLDUKÇA NET ŞEKİLDE RUSYA VAR

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, cuma akşamı bir radyo programında yaptığı açıklamada, ABD’ye yönelik siber saldırıların arkasında “oldukça net” bir şekilde Rusya’nın olduğunu söyleyebileceklerini belirtmişti. Böylelikle Trump’ın Twitter’daki paylaşımı siber saldırı konusunda kendi kabinesindeki üst düzey açıklamalarla çeliştiği yönünde değerlendirildi.