Toy dergisi, "Dünden Bugüne Kırım" paneli düzenledi

Diaspora
Ömer Kaya
15 Kasım 2021, 19:40
Ömer Kaya
15 Kasım 2021, 19:40

Samsun Atakum’da Toy Dergisi’nce gerçekleştirilen “Dünden Bugüne Kırım” Paneli’ne, Kırım Tatar yazar Gönül Şamilkızı konuk oldu. Geçmişten günümüze Kırım ve Kırım Tatarlarını anlatan yazar, tıbbiyeli öğrencilere Rus işgalindeki Kırım’da yaşanan baskı ve insan hakları ihlallerini dile getirdi.

Toy dergisi, ‘’Dünden Bugüne Kırım’’ adlı panel düzenledi. Panelin konuşmacıları arasında gazeteci, avukat Osman Kara, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serkan Şen ve gazeteci-yazar Gönül ŞamiIkızı yer aldı. Vedat TÜRKALİ Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen panelde Toy Dergisi’ni yayına hazırlayan tıbbiyeli öğrenciler, Rus işgali altındaki Kırım’da yaşanan zulüm, baskı ve insan hakları ihlallerine dikkat çekmek, Kırım hakkında insanlara bilgi vermek için bu etkinliği düzenledi.

Gazeteci Gönül Şamilkızı, Samsun’da gerçekleşen Kırım söyleşisiyle ilgili, “Samsun’da gençlere Kırım’daki mevcut durumu anlattık. Özellikle gençlerin hiçbir davetini kırmıyorum ve özellikle gençler bu tür moda akımın dışındaki konulara ilgi gösterince çok mutlu oluyorum… Güzel toplantıydı, organize eden genç arkadaşlara çok teşekkürler” ifadelerini kullandı.

Panel hakkında Toy dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Onur KUTLU, ‘’ Dergi çatısı altında Doğu Türkistan standımızdan sonra Kırım hakkında bir şeyler yapmanın zaruriyetini hissettik. Bunun sebebi ise vatanını kaybeden Türklerin acısını paylaşabilmek, anlamak. Aynı düşman bizim başımıza da çöreklenebilir, bunlardan ders çıkarmalıyız.’’ ifadelerini kullandı.