TİKA, Novoaleksiyivka'daki okulun onarımını gerçekleştirdi

Güncel
Ömer Cihad Kaya
23 Eylül 2021, 14:15
Ömer Cihad Kaya
23 Eylül 2021, 14:15

Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Ukrayna’nın Herson ili Geniçesk (Cenişke) ilçesindeki Novooaleksiyivka (eski adı Kümüşçanak) kasabasının 1 numaralı okulundaki onarımını gerçekleştirdi.

Ukrayna’nın Herson ilinde bulunan Novooaleksiyivka (Kümüşçanak) kasabasındaki 1 numaralı okulunda, 22 Eylül 2021’de Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından yürütülen bazı binaların onarımı vesilesiyle etkinlik düzenlendi. Etkinliğe, okul müdürü Lenur Lyumanov, TİKA’nın Ukrayna Programları Koordinatörü Cüneyt Esmer ve Kırım Milli Varlık Fonu Başkanı Lenur Mambetov katıldı.

Etkinlik kapsamında, konuklar için okul öğrencileri tarafından küçük bir konser programı hazırlandı. Okulun 660 öğrencisinin yüzde 60’ından fazlasını Kırım Tatar çocuklar oluşturuyor. Etkinlikte, Kırım Tatar şarkıları ve dansları sergilendi.

Okul Müdürü Lenur Lyumanov’un QHA’ya verdiği röportajda, okulun üç katındaki banyoların TİKA tarafından onarıldığını söyledi. Lenur Lyumanov, “TİKA, tadilat için büyük mali yardımda bulundu. Şimdi yüksek kaliteli fayanslar, kapılar, egzoz havalandırması var. Her şey çok güzel ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşti.” dedi. Türk devletine okulun öğrencilerine sahip çıktığı için teşekkür etti.

TİKA, UKRAYNA’DA KIRIM TATARLARININ YAŞADIĞI BÖLGEDE OKUL ONARIMINI TAMAMLADI

Kırım Milli Refah Derneği Başkanı Lenur Mambetov, onarımdaki yardımları için TİKA’ya teşekkür etti ve Ukrayna’da bu tür sosyal projelerin gelişmeye devam etmesini temenni etti. Mambetov, “25 yılı aşkın bir süredir Ukrayna’da çalıştığı ve çok sayıda programı hayata geçirdiği için TİKA’ya çok müteşekkiriz. Bu projeler sadece Kırım Tatarlarına, Ahıska Türklerine, Gagauzlara değil, tüm Ukraynalılara da yöneliktir. Türk devleti, iki ülke arasındaki yakın işbirliğinin açık bir örneği olan bu programların uygulanmasında Ukrayna’ya büyük teknik yardım sağlıyor” sözüne yer verdi.

TİKA’nın Ukrayna Koordinatörü Cüneyt Esmer de, konuyla ilgili verdiği demeçte, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının hem genel olarak Ukrayna’da hem de özel olarak Herson bölgesinde kültürel, eğitim-öğretim, sosyal ve diğer projeleri uygulamaya devam edeceğini söyledi. TİKA Ukrayna koordinatörü Cünyet Esmer, “Çalışmalarımızda eğitim, ilaç, içme temiz suyu üretimi ve tarım ürünlerinin geliştirilmesi ile ilgili projelere büyük önem veriyoruz. 660 öğrenci kapsayan Novooaleksiyivka okulunda modern standartlara uygun hijyenik bir lavabo yoktu. Her üç katta da hem öğrenciler hem de öğretmenler için yeni tuvalet kabinleri yapıp devreye aldık” dedi.