THY'nin Türkistan’a ilk uçuşu törenle karşılandı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Mayıs 2021, 17:09
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Mayıs 2021, 17:09

Türk Hava Yolları (THY), Türkistan’a ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Böylece THY, Kazakistan’ın güneyinde, Türk dünyasının manevi başkenti olarak bilinen Türkistan şehrine doğrudan uçuş yapan ilk uluslararası hava yolu şirketi oldu.

Kazakistan Sivil Havacılık Komitesinden bugün yapılan açıklamaya göre, THY ilk İstanbul-Türkistan seferini yaptı. THY uçağı Türkistan Uluslararası Havalimanı’nda “su takı” gösterisiyle karşılandı. Törene, Türkiye’nin Nur Sultan Büyükelçisi Ufuk Ekici’nin yanı sıra Kazakistanlı yetkililer ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Resim

THY’NİN TÜKİSTAN’A İLK UÇUŞU TÖRENLE KARŞILANDI

Büyükelçi Ekici, tören sonrası AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugün tarihi bir olaya şahitlik ettiklerini kaydederek, “Ülkemizin medarı iftiharı Türk Hava Yollarının Türkistan’a ilk uçuşunu törenle gerçekleştirdik. Bu Kazakistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerde yeni bir dönemi oluşturuyor.” dedi.

Resim
Resim

TÜRKİSTAN’A DOĞRUDAN UÇUŞ YAPAN İLK ULUSLARARASI ŞİRKET THY OLDU

Ekici, Türkistan’a doğrudan uçuş yapan ilk uluslararası hava yolu şirketinin THY olduğunu belirterek, “İstanbul ile Türkistan arasında bir hava yolu bağlantısı kuruldu. Bu yolun ilerleyerek Türkistan ile ülkemiz arasındaki ilişkilerin daha da artmasını ümit ediyorum.” diye konuştu.

SEFERLER ARTIRILACAK

THY’nin, İstanbul-Türkistan-İstanbul seferini B-737 tipi uçakla ilk aşamada haftada 1 daha sonra kademeli olarak haftada ikiye çıkaracağı aktarıldı.