THY'den kısıtlama sonrası açıklama: Seferler iptal oldu mu?

Ekonomi
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Nisan 2021, 10:05
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Nisan 2021, 10:05

Türk Hava Yolları (THY), Kovid-19 tedbirleri dolayısıyla alınan yeni kısıtlama kararı sonrası uçuşlardaki değişikliklere dair açıklama yaptı. Havayolu şirketi yetkilisi, uçuşları olan yolcuların seyahat belgeleri ile havalimanına gidebileceklerini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nda alınan karar gereği, ülke genelinde kısmi kapanma kararı alındı. Koronavirüs salgınına karşı alınan yeni tedbir kararının açıklanmasının ardından uçak seferlerinin iptal edilip edilmeyeceği konusu kısıtlama dönemi içerisinde yolculuk yapacak kişiler için merak konusu oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 Nisan 2021 tarihi itibarıyla şehirler arası seyahat yasağı olacağını duyurmasıyla uçak seferleri planlamasına dair THY’den güncel açıklamalarda bulundu. Açıklamada, uçuşu olan yolcuların seyahat belgeleri ile havalimanına gidebilecekleri bildirildi.

THY’DEN KISITLAMA DÖNEMİ AÇIKLAMASI

Türk Hava Yolları (THY), Kovid-19 tedbirleri nedeniyle alınan yeni kısıtlama kararının hemen ardından uçuşu olan yolcuların seyahat belgeleri ile havalimanına gidebileceklerini açıkladı. THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, konuya ilişkin Twitter’dan yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Değerli misafirlerimiz, sizi, sağlığınızı koruyarak bulutların üzerine taşımaya devam ediyoruz. Uçuşu olan misafirlerimiz seyahat belgeleri ile havalimanı ulaşımlarını gerçekleştirebilirler.”

THY’DEN YURT DIŞI ÇIKIŞLI, TÜRKİYE VARIŞLI UÇUŞLAR HAKKINDA BİLGİLENDİRME

THY, internet sitesi üzerinden yurt dışı çıkışlı, Türkiye varışlı uçuş yapacak yolcular için bilgilendirme duyurusu yayımlandı. O duyuruda yer alan ifadelerin tamamı şöyle:

“Yurt dışı seferlerimizle seyahat ederek Türkiye saati ile 15 Mart 2021 tarihinden itibaren Türkiye’ye giriş yapacak yolcularımızın (aktarma yapacak yolcular ve 6 yaşın altındaki yolcular hariç) uçuşları öncesi son 72 saat içerisinde bu sayfa üzerinden erişebilecekleri Türkiye’ye Giriş Formu’nu doldurmaları gerekmektedir. Doldurulan forma ait kağıt çıktı veya doldurulmuş formun mobil görüntüsü uçuş öncesinde istasyonlarda kontrol edilecektir.

Türkiye’ye gelen 6 yaş ve üzeri yolcuların, planlanan kalkış saatinden önceki 72 saat içinde numunesi alınmış negatif sonuçlu PCR test belgelerini uçuştan önce sunmaları gerekmektedir. Detaylar için ülkelerin seyahat kısıtlamaları sayfamıza göz atabilirsiniz.”