Terör örgütü Taliban'dan Türkiye'ye tehditkar bildiri!

Güncel
Ömer Kaya
13 Temmuz 2021, 14:27
Ömer Kaya
13 Temmuz 2021, 14:27

Afganistan’da son dönemde etkisini artıran terör örgütü Taliban, ABD’nin bölgeden ayrılmasının ardından Türkiye’nin Afganistan’daki üsleri boşaltmasını ileri sürdü. Türkiye’ye yönelik 8 maddelik bildiride tehditler savuran teröristler, Türkiye’nin çekilmemesi halinde “işgalci” olarak nitelendirileceğini dile getirdi.

Terör örgütü Taliban, bugün yayımlanan 8 maddelik bildiri ile, Türkiye’nin Afganistan’dan çekilmesi gerektiğini savundu. Terör örgütü Afganistan’da ABD’nin çekilmesinin ardından etkisini artırırken; bölgede diğer NATO ülkeleri gibi Türkiye’nin de, 29 Şubat 2020’de ABD ile imzalanan anlaşma uyarınca Afganistan’daki güçlerini geri çekmesi gerektiğini söyledi. Taliban, Türkiye’nin Afgan hükumetiyle Kabil Havalimanı’nda asker bulundurma görüşmelerinden rahatsız oldu.

Hadsiz sözlerle Afganistan’da Türk askerini istemediklerini ifade eden Taliban teröristleri, Türk yetkililer kararlarını gözden geçirmeyip ülkemizin işgaline devam ederlerse, yirmi yıllık işgalde olduğu gibi onlara da karşı çıkacaktır. Bu durumda doğabilecek tüm sonuçların sorumluluğu başka ülkelerin işlerine karışanların ve bu tür yanlış kararlar verenlerin omuzlarına düşer.” tehdidini savurdu.

"Taliban" Türk ordusuna karşı cihat uyarısında bulundu
Afganistan’da terör örgütü Taliban’dan Türkiye’ye tehditkar sözler!

TERÖR ÖRGÜTÜ TALİBAN, TÜRKİYE’YE HADSİZ TEHDİTLER SAVURDU!

Afganistan’da terör örgütü Taliban’ın Türkiye devletine yönelik hadsiz tehdidinde şu ifadeler yer aldı:

“Herkes, tüm yabancı güçlerin sevgili vatanımızdan, Birleşmiş Milletler ve uluslararası toplum tarafından onaylanan ve aynı zamanda anlaşmanın imza töreninde hazır bulunan Türkiye dışişleri bakanı da dahil olmak üzere ülkelerin çoğunluğu tarafından memnuniyetle karşılanan ve kabul edilen Doha anlaşması temelinde sevgili vatanımızdan çekileceğinin farkındadır.
Şimdi ise Türkiye liderliği, ısrarla ve Amerika ile anlaşarak askerlerinin kalmasını ve işgalin genişletilmesini ilan ederken, şu noktalar dikkate alınmalıdır:

Afganistan İslam Emirliği ve Afgan halkı, Türkiye’nin Müslüman halkı ile tarihi, kültürel ve dini bağlarını sürdürmektedir. İşgalin genişletilmesi ülkemizde Türk yetkililere karşı kin ve düşmanlık duyguları uyandıracak ve ikili ilişkilere zarar verecektir.

Türk liderliğinin kararı yanlıştır, egemenliğimizin ve toprak bütünlüğümüzün ihlalidir ve ulusal çıkarlarımıza aykırıdır. Afganistan İslam Emirliği, Türk ve Afgan milletleri arasında sorunlara yol açacağı için bu kınanması gereken kararı en güçlü şekilde kınıyor. Ve her iki ülke için de zararlı olması nedeniyle, Türk yetkilileri bu kararı geri almaya şiddetle çağırıyoruz.

Herhangi bir bahaneyle herhangi bir ülke tarafından yabancı kuvvetlerin anavatanımızda kalmasını işgal olarak kabul ediyoruz ve işgalciler, Hicri takvime göre 1422 (Miladi 2001) yılında verilen bin beş yüz seçkin âlimin fetvasına göre değerlendirilecektir. Müslüman Türk halkını ve ferasetli Türk politikacıları bu karara karşı seslerini yükseltmeye çağırıyoruz çünkü bu karar ne Türkiye’ye ne de Afganistan’a fayda sağlıyor, aksine sadece iki Müslüman ülke arasında sorunlar yaratıyor.

Politikamız, tüm ülkelerle karşılıklı davranışa dayalı iyi ve olumlu ilişkiler kurmaya devam etmektir. Ne başkalarının işlerine karışırız ne de başkalarının kendi işlerimize karışmasına izin veririz. Türk yetkililere, bu tür mahzurlu kararlar vermek yerine, kabul edilmiş ilkeler ışığında olumlu ve iyi ilişkiler sürdürmenin, birbirimize işbirliği eli uzatmanın, ortak zorluklar ve çıkarlar için ortak anlayış ve tutumlar benimsemenin daha iyi olduğunu hatırlatırız.

Bir süredir Türk yetkiliyle temas halindeydik ve onayımız olmadan böyle tek taraflı bir karar almayacaklarına dair bize güvence verdikleri birçok toplantı yaptık. Verdikleri mevcut karar kendi sözleşmelerinin ihlalidir. Türk yetkililer kararlarını gözden geçirmeyip ülkemizin işgaline devam ederlerse, İslam Emirliği ve Afgan milleti – dini, vicdani ve vatani görevi gereği – yirmi yıllık işgalde olduğu gibi onlara da karşı çıkacaktır. Bu durumda doğabilecek tüm sonuçların sorumluluğu başka ülkelerin işlerine karışanların ve bu tür yanlış kararlar verenlerin omuzlarına düşer.

TÜRKİYE, ANTALYA’DA İRAN VE AFGANİSTAN’LA KABİL HAVALİMANINI GÖRÜŞMÜŞTÜ

Haziran 2021’de gerçekleşen Antalya Diplomasi Forumu’nda, İran, Türkiye ve Afganistan dışişleri bakanları ortak toplantı düzenlemiş ve bölgedeki son durumu ele almıştı. Üç ülke ortak bildiride, Afganistan’daki barış sürecine katkıda bulunma ve bölgede terörle mücadele etme sözü vermişti.

Ayrıca, Türkiye’nin Kabil havaalanının işletilmesi ve güvence altına alınmasının yanı sıra yabancı birliklerin Afganistan’dan çekilmesinin ardından kentte uluslararası diplomatik huzurun yeniden tesis edilmesine yönelik faaliyetlere katkıda bulunacağı vurgulanmıştı.

Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı'nın havadan görüntüsü (2016)
Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı

Son dönemde, Afganistan’da ABD askerlerinin çekilmesinin ardından Taliban teröristleri, bölgede etki alanını güçlendirdi. Son günlerde, Tacik, Özbek ve Türkmen ağırlıklı olmak üzere binlerce Afganistan vatandaşı, İran üzerinden Türkiye’ye ulaşmaya çalışıyor. Türkiye de uzun yıllardır Afgan göçmenlerin ulaşmaya çalıştığı ülkeler arasında yer almakta.

MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR: AFGANİSTAN İLE GÖRÜŞMELERİMİZ OLUMLU İLERLİYOR

Bakan Akar: Afganistan görüşmeleri Türkiyenin arzuladığı şekilde olumlu ilerliyor

Milli Savunma Bakanı Akar, 12 Temmuz 2021’deki kabine toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kabil Havalimanı görüşmelerinin olumlu ilerlediğini söyleyen Akar, “Biz Afgan kardeşlerimizin menfaatini düşünüyoruz. Havalimanı kapanırsa tüm AB, NATO üyeleri oradaki diplomatik misyonlarını çekmek zorunda kalacak…Afganistan görüşmeleri Türkiye’nin arzuladığı şekilde olumlu ilerliyor” ifadelerini kullandı.