TBMM'den ortak bildiri ile Azerbaycan'a destek

16 Temmuz 2020, 23:31

TBMM’deki AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti grupları, Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırısını kınayan bildiriye imza attı. Bildiride, Ermenistan’a işgal ettiği Azerbaycan’ın topraklarından çekilmesi çağrısı yapıldı.

“ERMENİSTAN HATALI BİR YOLDADIR”

Bildiriyi Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) Ak Parti Grup Başkanvekili, Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç okudu. Bildirinin okunmasının ardından milletvekilleri bildiriyi ayakta alkışladı. Söz konusu bildiride şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak Ermenistan silahlı kuvvetlerinin 12 Temmuz’dan başlayarak Azerbaycan’ın Tovuz bölgesine gerçekleştirdiği saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Ermenistan hatalı bir yoldadır. Azerbaycan toprağı Yukarı Karabağ ve çevresindeki bölgeleri yıllardan beri işgal altında tutan Ermenistan’ın bilinen saldırgan tutumuna yeni bir örnek teşkil eden bu saldırılar, Güney Kafkasya’da kalıcı barış ve istikrarın önündeki en büyük engeldir.

Ermenistan’ın, hak ve hukuku hiçe sayan bu davranışı karşısında uluslararası toplumu gereken tepkiyi göstermeye davet ediyoruz. Yukarı Karabağ ihtilafının, Azerbaycan’ın uluslararası tanınmış sınırları ve toprak bütünlüğü çerçevesinde barışçı yollarla çözülmesine olan desteğimizi tekrarlıyoruz. Ermenistan BM Güvenlik Konseyi ve AGİT kararlarına uymalı ve işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmelidir.

İki devlet, tek millet anlayışıyla her daim huzur ve istikrarın savunucusu olan Türkiye, bundan sonra da tüm imkanlarıyla toprak bütünlüğünü yeniden tesis etme çabalarında Azerbaycan’ın yanında yer almaya devam edecektir.Bu vesile ile Azerbaycanlı şehitlerimiz için dost ve kardeş Azerbaycan halkına ve hükümetine taziyelerimizi iletiyor, yaralıların bir an önce iyileşmesini diliyoruz.”

SINIRDA NE OLDU?

Ermenistan, 12 Temmuz’da sınırın Tovuz bölgesinde Azerbaycan mevzilerine top atışlarıyla saldırı girişiminde bulunmuş, Azerbaycan ordusunun karşılık vermesiyle ağır kayıp vererek geri çekilmişti.

Çatışmada, Azerbaycan ordusundan biri üsteğmen dört asker şehit olmuş, 4 asker yaralanmıştı. Sürmekte olan çatışmalarda, Azerbaycan ordusundan biri tümgeneral olmak üzere 7 asker şehit olmuştu.


Azerbaycan
TBMM