TBMM 102 yaşında! 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Nisan 2022, 09:45
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Nisan 2022, 09:45

Büyük Türk milletinin var olma mücadelesinin en önemli adımı olan Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) açıldığı 23 Nisan 1920 tarihinde ulusal bağımsızlığın bütün dünyaya ilan edilerek egemenliğin millet iradesine verilişinin 102’nci yılı kaydediliyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış yıl dönümü anısına Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM’nin açılışının 102’nci yıl dönümü tüm yurtta coşku ile kutlanıyor.

Türk ulusal bağımsızlık ve egemenliğinin sembol tarihlerinden olan 23 Nisan 1920’de, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının açtığı Türkiye Büyük Millet Meclisi bugün 102 yaşında. 1921 yılında alınan kararla 23 Nisan’ın, Milli Bayram olarak kutlanmasına karar verildi. Mustafa Kemal Atatürk ise bu bayramı, 23 Nisan 1929 tarihinde çocuklara armağan etti. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türk ulusunun bağımsız yetkili organı olarak açılan TBMM’nin açılışının yıl dönümü olan bu tarih, her yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanıyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türk milletinin iradesi ve kararlılığıyla kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 102’nci yıl dönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta çeşitli tören ve etkinliklerle coşku içinde kutlanıyor.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları Meclis’teki törenlerle başladı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TBMM Bahçesi’ndeki Atatürk heykeline çelenk koyarken önce saygı duruşunda bulunuldu ardından da İstiklal Marşı okundu.

TBMM BAŞKANI ŞENTOP VE DEVLET ERKANI ANITKABİR’DE

TBMM’nin açılışının 102’nci yılı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla TBMM Başkanı Mustafa Şentop başkanlığındaki devlet erkanı, Anıtkabir’de düzenlenen resmi tören kapsamında Atatürk’ün huzuruna geldi. TBMM Başkanı Şentop, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. Şentop burada yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Aziz Atatürk, ilk başkanlığını yaptığınız TBMM’nin açılışının 102. yıldönümü nedeniyle buradayız. Sizlerden aldığımız ilhamla bağımsızlığımızdan asla taviz vermeyecek bir şuurla devam edeceğiz. TBMM, büyük milletimizden aldığımız destekle iradesini hakim kıldı. Yüce Meclisimiz düşmanlara karşı milletimizden aldığı destekle demokrasiyi savunmaya devam edecektir. Emanetiz olan cumhuriyetimiz güvenli ellerdedir. Bu vesileyle sizi ve yol arkadaşlarınızı rahmetle, minnetle yad ediyorum. Ruhun şad olsun.”