Rusya, Tatar Toplum Merkezini "aşırılıkçı örgüt" olarak tanımak istiyor!

Güncel
Ömer Kaya
10 Şubat 2021, 20:59
Ömer Kaya
10 Şubat 2021, 20:59

Tatar Toplum Merkezi Başkanı Farit Zakiyev’in Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan’da açlık grevi ilan etmesinin ardından merkezden konuya ilişkin bir açıklama geldi. Tatar İçtimai Merkezi, Rusya’da Tataristan’ın ve Tatar halkının haklarının gasp edilmesine tepki gösterdi.

Rusya Federasyonu’nda temel hak ve hürriyetlere yönelik baskılara ilişkin açlık grevine başlayan Tatar Toplum Merkezi Başkan Farit Zakiyev’den konuyla ilgili açıklama geldi. Zakiyev’in mücadelesiyle ilgili yapılan açıklamada, “Tatar Toplum Merkezi’nin ‘aşırılıkçı örgüt’ olarak tanınması, Tatar halkının, Tataristan Cumhuriyeti’nin devletçilik fikrinin ve Rusya Federasyonu Anayasası’nın Federalizm hakkındaki hükümlerinin de tanınması demektir. Bu aynı zamanda vatandaşların, STK’lara sahip olma, düşünce ve ifade özgürlüğünün anayasal haklarının de ihlalidir.” ifadelerine yer verildi.

TATAR TOPLUM MERKEZİNDEN AÇIKLAMA: BU KARAR, RUSYA’DA ANAYASAL HAKLARIN İHLALİDİR

Tatar İçtimai Merkezi Başkanı Farit Zakiyev’in açlık grevi bir haftayı geride bıraktı. 66 yaşındaki Zakiyev, önünde başka bir seçeneğin olmadığı için bu kararı aldığını kaydetmişti. Tatar Toplum Merkezinden (Böten Tatar İctimagıy Üzege) yapılan açıklama şöyle:

Bütün Tatar Toplum Merkezi, merkezin aşırılıkçı örgüt olarak tanınması ve tasfiye edilmesine yönelik Tataristan Cumhuriyeti Savcılığı’nın, Tataristan Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesi nezdinde açtığı davayı ve yargılanmasını protesto amacıyla 3 Şubat 2021 tarihinde siyasi açlık grevine başlandığını açıkladı. Duruşma 24 Şubat’ta yapılacak.
1989 yılında kurulan ve Tatarların faal olan en eski ulusal örgütü Bütün Tatar Toplum Merkezi’nin yargılanması, Tatar halkına yönelik bir saygısızlık eylemidir. Tatar Toplum Merkezi, Tatar halkının haklarını sürekli olarak savunan tek Tatar sivil toplum kuruluşudur. Tatar Toplum Örgütü 1989’dan beri Tataristan Cumhuriyeti’nin devletçiliği, Tatar dilinin sahip olduğu devlet statüsünün öngördüklerinin hayata geçirilmesi, Rusya’da federalizmin güçlendirilmesi, Rusya’da bütün halkların anayasal hakları için usanmadan mücadele ediyor. 30 Ağustos 1990’da Tataristan’ın Devlet Egemenliği Hakkında Deklarasyonu’nun kabul edilmesinde, 21 Mart 1992’de Tataristan’ın devlet statüsü konusunda referandumun düzenlenmesinde ve 6 Kasım 1992’de Tataristan Cumhuriyeti Anayasası’nın kabul edilmesinde Bütün Tatar Toplum Merkezi’nin rolü çok büyüktür. Kuruluş tüm faaliyetlerinde her zaman Tataristan Cumhuriyeti Anayasası ve Rusya Federasyonu Anayasası çerçevesinde hareket etmiştir.

Bütün Tatar Toplum Merkezi, tamamen uydurma suçlamalarla ‘aşırılıkçı örgüt’ olarak tanınmak isteniliyor. Örneğin, kuruluşun, “Tatarca’yı kurtarmak için ” başlığıyla 2017 yılında yayınladığı bildirgesinde veya 2004 yılında kabul edilen Ana Sözleşmesi’nin içeriğinde ‘aşırılıkçı’ ifadeler ‘bulunuyor’. Bütün Tatar Toplum Merkezi’nin ‘aşırılıkçı örgüt’ olarak tanınması, Tatar halkının, Tataristan Cumhuriyeti’nin devletçilik fikrinin ve Rusya Federasyonu Anayasası’nın federalizm hakkındaki hükümlerinin (Madde 5: Rusya Federasyonu’nun federal yapısı… Rusya Federasyonu’ndaki halkların eşitliği ve kendi kaderini tayin etme hakkına dayanmaktadır) ‘aşırılıkçı’ olarak tanınması demektir. Bu aynı zamanda vatandaşların, STK’lara sahip olma, düşünce ve ifade özgürlüğünün anayasal haklarının da ihlalidir.”